ЛатвияLETA27 мая

VDD patlaban nav informācijas par tiešiem ārvalstu centieniem ietekmēt pašvaldību vēlēšanu norisi Latvijā

Valsts drošības dienests (VDD) patlaban nav ieguvis informāciju par tiešiem un sistemātiskiem ārvalstu centieniem ietekmēt pašvaldību vēlēšanu norisi Latvijā informēja VDD.

Tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, VDD veic nepieciešamos pasākumus, lai savlaicīgi identificētu un novērstu mēģinājumus nelikumīgi ietekmēt vēlēšanu norisi vai to rezultātus.

VDD atbildības jomā ir identificēt un mazināt gan ārvalstu radītus, gan valsts iekšienē pastāvošus apdraudējumus vēlēšanu norisei demokrātiskā un godīgā veidā.

VDD atgādina, ka par apzinātu prettiesisku kavēšanu personai brīvi realizēt tiesības vēlēt deputātus vai tikt ievēlētai, ir paredzēta kriminālatbildība. Tāpat Krimināllikumā ir noteikta atbildība par apzināti nepareizu balsu saskaitīšanu, kā arī par apzinātu aizklātas balsošanas pārkāpšanu.

VDD aicina iedzīvotājus sniegt informāciju par gadījumiem, kad ir solīts samaksāt, piesolīti citi materiāli vai nemateriāli labumi par balsi vai citā veidā ietekmēta brīva izvēle.

Tāpat VDD aicina darīt zināmu, ja iedzīvotāju rīcībā ir informācija par apzināti nepareizu balsu skaitīšanu par labu kādai partijai vai deputāta kandidātam vai aizklātas balsošanas pārkāpšanu.

Tādā gadījumā dienests aicina sniegt pēc iespējas precīzākas notikušā detaļas un, ja tas iespējams, fiksēt iespējamo pārkāpumu foto, video vai audio formātā.

Ar VDD iespējams sazināties, zvanot uz tālruņa numuru 67 208 964 vai rakstot uz dd@vdd.gov.lv jebkurā diennakts laikā. VDD garantē informācijas sniedzēja konfidencialitāti.

Savukārt Valsts policija (VP) un pašvaldības policija vēlēšanu laikā uzraudzīs, vai pilsētvidē nenotiek neatļauta aģitācija. Ja vēlēšanu dienā vai dienu pirms vēlēšanām, kad aģitācija ir aizliegta, konstatēta kādas politiskās partijas vai deputāta kandidāta reklamēšanu pie iecirkņa, skrejlapu dalīšanu vai aģitācijas plakātus, dienests aicina vērsties VP pa tālruni 110 vai konkrētās apdzīvotās vietas pašvaldības policijā.

Tāpat dienests aicina VP vai pašvaldības policijai ziņot par sabiedriskās kārtības pārkāpumiem vēlēšanu iecirkņos vai to tuvumā.

Aizdomu gadījumā par apmaksātu slēpto aģitāciju vai administratīvo resursu izmantošanu priekšvēlēšanu aģitācijā dienests aicina vērsties Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā pa tālruni 80002070 vai mobilajā lietotnē "Ziņo KNAB".

Pašvaldību vēlēšanas, izņemot, Rīgā notiks 5.jūnijā.