ЛатвияLETA28 янв.

Valsts amatpersonām par tiesu spriedumiem būtu jāizsakās neitrāli

Valsts amatpersonām par tiesu spriedumiem būtu jāizsakās neitrāli, lūgts komentēt, vai tieslietu ministra Jāņa Bordāna (JKP) paustajā viedoklī par spriedumu bijušā VAS "Latvijas dzelzceļš" valdes priekšsēdētāja Uģa Magoņa un Igaunijas miljonāru Oļega Osinovska lietā nav saskatāms politiskais spiediens, žurnālistiem sacīja Valsts prezidents Egils Levits.

Prezidents teica, ka tādēļ vispār neizteiksies par šo spriedumu.

Viņš piebilda, ka tad, kad būs redzams sprieduma pamatojums, varēs skatīties, kā tas ir pamatots no juridiskā un sabiedriskā viedokļa.

Tikmēr premjers Krišjānis Kariņš (JV), atbildot uz šo pašu jautājumu, sacīja, ka tieslietu ministra tiešais uzdevums ir veicināt tiesu sistēmas sakārtošanu, lai tās darba rezultāti būtu sabiedrībai saprotami un profesionāli. "Viņam ir mans pilns atbalsts šajā darbā," teica premjers.

Viņš arī norādīja, ka mums ir jauns Augstākās tiesas priekšsēdētājs un ģenerālprokurors, kā arī Valsts policijas priekšnieks. "Un šajā ķēdē - izmeklētājs, prokurors, tiesa - arī visa jaunā priekšniecība ir vienisprātis, ka vēl labi ir jāstrādā pie izglītošanas, padarot visus šos līmeņus vēl profesionālākus un kompetentākus," norādīja valdības vadītājs, akcentējot, ka jebkurā demokrātijā ir svarīgi, ka visi varam uzticēties mūsu tiesu sistēmai kā tādai.

Jau ziņots, ka Vidzemes rajona tiesa Limbažos ceturtdien attaisnoja par kukuļošanu apsūdzētos Magoni un Osinovski. Tiesā skaidroja, ka attaisnojošs spriedums pieņemts, jo tā uzskatīja, ka prokuratūras celtās apsūdzības nav pierādītas.

Tieslietu ministrs publiski paudis sašutumu par Vidzemes rajona tiesas Limbažos spriedumu lietā pret Magoni un Osinovski un apšauba tiesneša Kārļa Jansona profesionalitāti.

Ministra skatījumā, labā ziņa ir tāda, ka pastāv apelācijas instance. Vēlāk Bordāns lemšot, vai tiesneša Jansona darba kvalitātes izvērtēšana būs jānodod Tiesnešu disciplinārkolēģijai.

Tieslietu ministra preses sekretārs Andris Vitenburgs gan atzīmēja, ka tiesiskā valstī tieslietu ministrs nevar ietekmēt tiesas spriešanu un konkrēto tiesas spriedumu. Tiesiskā valstī lietas iznākumu var ietekmēt augstākā tiesas instance. Savukārt jebkura tiesneša profesionālās spējas un viņa profesionālo darbību regulāri vērtējot tiesnešu pašpārvaldes institūcija.

Savukārt Bordāna partijas biedrs, Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs Juris Jurašs paziņojis, ka pēdējo mēnešu laikā gaisā virmoja dažādas runas par ietekmīgu vīru interesēm panākt labvēlīgu spriedumu lietā, kurā par kukuļošanu bija apsūdzēts Magonis un Osinovskis. Politiķis izteicās, ka pirmās instances tiesas lēmums viņu neizbrīna.

Tieslietu padomes priekšsēdētājs, Augstākās tiesas priekšsēdētājs Aigars Strupišs 29.janvārī rosinājis padomes sēdē apspriest tieslietu ministra pausto viedokli. Savukārt Latvijas Tiesnešu biedrība norādījusi, ka politiķu paustie vērtējumi par Vidzemes rajona tiesas attaisnojošo spriedumu ir priekšlaicīgi.