almierā no nākamā gada 1.februāra siltumenerģijas ražošanas tarifs būs 36,57 eiro par megavatstundu informēja "Adven Latvia" komunikācijas konsultante Lauma Laube.
Siltumenerģijas ražošanas tarifu ietekmē gan neierasti siltie laikapstākļi, gan arī AS "Valmieras enerģija" jaunās katlumājas izbūve Valmierā, Dakstiņu ielā 1. Jaunā katlumāja arī turpmāk veicinās siltumenerģijas tarifa stabilitāti pilsētā, jo tā aprēķins vairs nebūs pilnībā atkarīgs no fosilā kurināmā - dabasgāzes - cenas svārstībām un to izlīdzinās Latvijā pieejamā atjaunojamā kurināmā - šķeldas - iepirkuma cena.
Laube norādīja, ka "Valmieras enerģija" ir regulēts komersants, kura darbību regulē Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK), ar kuru tiek saskaņoti un apstiprināti siltumenerģijas ražošanas tarifi. Ņemot vērā veiksmīgi īstenotu kurināmā iepirkuma procedūru pavasarī, no 2020.gada jūlija siltumenerģijas ražošanas tarifs no 40,18 eiro/MWh tika samazināts līdz 31,69 eiro/MWh jeb par 21%.
Šā gada nogalē SPRK apstiprinājis jauno tarifu projektu ar siltumenerģijas ražošanas tarifu 36,57 eiro/MWh, kas būs spēkā no 2021.gada 1.februāra, bet no 2021.gada 1.maija tas samazināsies līdz 35,77 eiro/MWh. Līdz ar jaunās katlumājas izbūvi Dakstiņu ielā 1, kurā ir gan biokurināmā katls, gan dabasgāzes katli, tika pilnībā modernizēta siltumapgādes ražošana Gaujas labajā krastā.
Laube skaidroja, ka šāda modernizācija ir nepieciešama, lai paaugstinātu un uzlabotu sistēmas drošību, energoefektivitāti, tajā skaitā samazinātu radītās oglekļa dioksīda emisijas un nodrošinātu Valmieras pilsētas siltumapgādes sistēmas atbilstību Eiropas Savienības (ES) vides aizsardzības prasībām. Papildus tam esošās katlumājas Rīgas ielā 25 dabasgāzes apkures iekārtas ir tehniski nolietojušās un drīzumā tās prasītu jaunas investīcijas, tāpēc šo katlumāju ir plānots slēgt.
No 2021.gada 1.februāra siltumenerģijas ražošanas tarifs būs samazinājies, salīdzinot to ar iepriekšējām trim apkures sezonām šajā pašā periodā.
"Valmieras enerģija" valdes loceklis Māris Kānītis norādīja, ka, sākot ar 2020.gada jūliju līdz pat 2021.gada 31.janvārim, atbilstoši SPRK izsniegtajai atļaujai, būtiski samazināts siltumenerģijas ražošanas tarifs kurināmo izmaksu samazinājuma dēļ. Pazeminātais siltumenerģijas ražošanas tarifs mājsaimniecībām Valmierā devis būtisku atbalstu šajā izaicinājumu laikā.
Iepriekš apstiprinātais siltumenerģijas ražošanas tarifs bija balstīts uz dabasgāzes tehnoloģijām, tāpēc dabasgāzes cenu svārstību ietekmē tarifs pārsvarā pēdējo trīs gadu laikā bijis virs 40 eiro/MWh.
"Jaunais apstiprinātais tarifu projekts nav vairs tik ļoti atkarīgs no fosilā kurināmā svārstībām, jo tas balstīts uz ilgtspējīgu biomasas kurināmā tehnoloģiju izmantošanu. Šīs tehnoloģijas ļauj izmantot lētāku zemākas kvalitātes šķeldu un līdz ar to ražot siltumenerģiju lētāk," sacīja Kānītis.
Siltumenerģijas ražošanas tarifs ir viena no trīs komponentēm siltumenerģijas gala tarifam, kas gala siltumenerģijas patērētājam pilsētā veido kopējās izmaksas par apkuri un silto ūdeni. Gala tarifu veido siltumenerģijas ražošana, siltumenerģijas pārvade un sadale, kā arī siltumenerģijas tirdzniecība. Ražošanas tarifam ir vislielākā ietekme uz gala tarifu.
AS "Valmieras enerģija" ražo līdz 84% no Valmieras centralizētajā siltumapgādē izmantojamās siltumenerģijas, ko siltumapgādes operators SIA "Valmieras ūdens" nogādā līdz ēkām Gaujas kreisajā un labajā krastā, nodrošinot karsto ūdeni un apkuri. Jaunā katlumāja Dakstiņu ielā 1 jau šajā apkures sezonā ir pārņēmusi siltumenerģijas ražošanu no līdz šim siltumapgādei izmantotās katlumājas Rīgas ielā 25.
SIA "Adven Latvia" šobrīd pieder 52,15% AS "Valmieras enerģijas" akciju, bet Valmieras pilsētas pašvaldībai - 47,85% akciju.
Kā liecina "Firmas.lv" informācija, 2019.gadā "Valmieras enerģijas" apgrozījums bija 3,318 miljoni eiro, bet peļņa - 324 463 eiro. Savukārt "Adven Latvia" apgrozījums bija 347 755 eiro, peļņa - 431 433 eiro.
Kompānija "Valmieras enerģija" reģistrēta 1999.gadā, un tās pamatkapitāls ir 2 071 300 eiro.