Vācijas Konstitucionālā tiesa šonedēļ noraidījusi sūdzību, kas aizkavējusi Eiropas Savienības (ES) tautsaimniecības atlabšanas programmas ratifikācijas procesu.
Programmu, kura paredz ES ekonomikas atlabšanai pēc Covid-19 izraisītās krīzes atvēlēt 750 miljardus eiro, abas Vācijas parlamenta palātas jau ratificējušas, un to atlicis vien parakstīt prezidentam Frankam Valteram Šteinmeieram.
Prezidents to grasījās izdarīt jau marta beigās, bet piecas personas iesniedza prasību tiesā, apšaubot ES programmas atbilstība Vācijas konstitūcijai. Rezultātā ratifikācijas process tika apturēts līdz lietas izskatīšanai pēc būtības.
Tiesa šodien noraidīja šo mēģinājumu apturēt ES ekonomikas atlabšanas programmas ratifikāciju, norādot, ka pārbaudē nav atklāta "liela iespējamība", ka ar šo programmu tiktu pārkāpts pamatlikums.
Tiesa paziņoja, ka turpinās pētīt sūdzības iesniedzēju argumentus, bet atbalstīja ratifikācijas procesa turpināšanu, norādot uz ļoti mazo iespējamību, ka sūdzība galu galā varētu tikt atbalstīta, un potenciālo kaitējumu, ko radītu ratifikācijas procesa apturēšana.
Vācijas kanclere Angela Merkele kopā ar Francijas prezidentu Emanuelu Makronu piedalījās ES ekonomikas atlabšanas programmas izstrādāšanā pagājušajā gadā. ES dalībvalstis programmu apstiprināja decembrī kā daļu no ES daudzgadu budžeta, kas sasniedz 1,8 triljonus eiro.
Lēmums piedāvāt aizdevumus un subsīdijas ES valstīm, kuras pandēmija skārusi vissmagāk, piemēram, Itālijai, satrieca ilgstošo stereotipu par Vāciju kā ļoti taupīgu valsti, kas stingri iebilst pret atbildības uzņemšanos par citu valstu parādiem.
Vācija arī apturēja konstitucionālo normu, kas liedz valdībai uzņemties jaunus parādus 2020.gadā un 2021.gadā.