LETA18 янв.

Vācija aicina nekavējoties atbrīvot Navaļniju

Krievijai nekavējoties jāatbrīvo opozīcijas politiķis Aleksejs Navaļnijs, kurš svētdien tika aizturēts pēc atgriešanās no Vācijas, pirmdien paziņojis Vācijas ārlietu ministrs Heiko Māss.

Navaļnijs tika aizturēts svētdien Maskavas Šeremetjevas lidostā nepilnu stundu pēc atgriešanās no Vācijas, kur vairāk nekā četrus mēnešus atlaba pēc saindēšanas ar kaujas vielu "Novičok".

Viņa aizturēšana izsaukusi plašu nosodījumu Rietumos.

Navaļnijs "pieņēma apzinātu lēmumu atgriezties Krievijā, jo viņš uzskata to par savām personiskajām un politiskajām mājām", sacīja Māss, piebilstot, ka ir pilnīgi neizprotami tas, ka Krievijas varasiestādes ir viņu aizturējušas.

ASV, Eiropas Savienība (ES), vairāku ES valstu valdības un Kanāda aicinājušas Krieviju nekavējoties atbrīvot Navaļniju. ES izskanējuši arī aicinājumi noteikt Krievijai jaunas sankcijas.

Arī cilvēktiesību aizstāvju organizācijas aicinājušas atbrīvot Navaļniju.

Organizācija "Amnesty International" norādīja, ka Navaļnijs kļuvis par gūstekni savas pārliecības dēļ, un pārmeta Krievijas varasiestādēm, ka tās īsteno nerimstošu kampaņu, kuras mērķis ir viņu apklusināt.

Māss norādīja, ka Krieviju saista pašas konstitūcija un starptautiskās saistības, kas ir jāievēro, un uzsvēra, ka Navaļnijs ir nekavējoties jāatbrīvo.

Vācija arī vēlas, lai Krievijas rūpīgi izmeklē Navaļnija saindēšanu un sauc pie atbildības vainīgos, paziņoja Māss.

Krievijas Federālais sodu izpildes dienests Navaļnija aizturēšanu skaidro ar to, ka Navaļnijs esot pārkāpis viņam piespriestā nosacītā cietumsoda noteikumus. Dienests arī tiesā pieprasījis Navaļnijam piespriesto trīsarpus gadu nosacīto cietumsodu nomainīt pret reālu ieslodzījumu.

Krievijas tiesa atzinusi Navaļniju par vainīgu krāpšanā un uzņēmuma "Yves Rocher" līdzekļu izlaupīšanā, savukārt opozicionārs šo lietu dēvē par safabricētu.

Navaļnijam pērnā gada 20.augustā kļuva slikti lidojuma laikā no Tomskas uz Maskavu, un ar saindēšanās simptomiem viņš nesamaņā tika nogādāts Omskas slimnīcā.

22.augustā Navaļnijs no Krievijas tika pārvests uz Vāciju, kur viņa ārstēšanu uzņēmās Berlīnes Universitātes klīnika "Charite".

2.septembrī Vācija paziņoja, ka iegūti neapstrīdami pierādījumi, kas apliecina, ka Navaļnijs ir saindēts ar nervus paralizējošu kaujas vielu, kas pieder pie "Novičok" grupas. Šo slēdzienu apstiprinājušas arī Francijas un Zviedrijas laboratorijas, kā arī Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācija.

Kremlis noliedzis, ka būtu saistīts ar Navaļnija saindēšanu, un Krievijas izmeklētāji paziņojuši, ka nav pamata izmeklēšanas sākšanai.