LETA4 нояб.

Ungārija izsludina ārkārtējo stāvokli

Lai ierobežotu jaunā koronavīrusa izplatīšanos, Ungārija izsludinās ārkārtējos stāvokli un ieviesīs komandantstundu, otrdien paziņojis Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns.

"Pienācis laiks spert jaunus soļus, lai mēs varam aizsargāt slimnīcu spēju funkcionēt un arī aizsargāt veco ļaužu dzīvības," pavēstīja Orbāns.

No otrdienas pusnakts Ungārijā stāsies spēkā ārkārtējais stāvoklis, kas ļaus valdībai pārvaldīt valsti ar dekrētu palīdzību, paziņoja premjers.

"Mums jānoliek malā politiskās debates, nepieciešama ātra rīcība," sacīja Orbāns, piebilstot, ka pastāv risks, ka slimnīcas līdz decembra vidum tiks pārslogotas.

Ārkārtējais stāvoklis sākotnēji būs spēkā 15 dienas, bet parlaments var tikt aicināts pagarināt to vēl uz 90 dienām.

Visā valstī tiks slēgti restorāni un klubi un ieviesti citi ierobežojumi, lai nodrošinātu sociālo distancēšanos.

Ungārija šodien reģistrēja rekordlielu mirušo skaitu - diennakts laikā miruši 84 Covid-19 pacienti. Līdz ar to kopējais pandēmijas upuru skaits Ungārijā sasniedzis 1973.

Slimnīcās ārstējas 4767 Covid-19 pacienti.

Ungārijā oktobrī miruši vairāk cilvēku nekā iepriekšējos četros mēnešos kopā.

Martā Orbāns diezgan ātri noteica stingrus ierobežojumus, kas palīdzēja Ungārijai iegrožot vīrusa izplatīšanos. Arī toreiz tika izsludināts ārkārtējais stāvoklis, atļaujot premjeram uz nenoteiktu laiku veikt valsts pārvaldi ar dekrētu palīdzību. Tas savukārt raisīja bažas par valsts slīdēšanu autoritārisma virzienā, bet jūnijā Orbāns oficiāli nolika īpašās pilnvaras un cīņā ar pandēmiju ieviestie ierobežojumi tika mīkstināti.

Sākoties jaunā koronavīrusa otrajam vilnim, Orbāns, izņemot robežo slēgšanu, atturējās no aicinājumiem atjaunot stingrus ierobežojumus. Skolas turpināja darbu un sporta pasākumos tika ielaisti skatītāji.

Taču pagājušajā nedēļā Ungārijas Medicīnas palāta brīdināja Orbānu, ka nepieciešama stingrāka rīcība, lai novērstu katastrofu.