LETA9 окт.

Tramps vēlas, lai visi ASV karavīri atstātu Afganistānu līdz Ziemassvētkiem

ASV prezidents Donalds Tramps trešdien pauda vēlmi, lai visi ASV karavīri atstātu Afganistānu līdz šī gada Ziemassvētkiem, šādi paātrinot laika grafiku ASV ilgākā ārzemju kara izbeigšanai.

"Mūsu drošsirdīgo vīriešu un sieviešu, kas dien Afganistānā, nelielo atlikušo skaitu mums vajadzētu sagaidīt mājās līdz Ziemassvētkiem!" Tramps rakstīja tviterī.

ASV un Afganistānas islāmistu grupējums "Taleban" 29.februārī Katarā panāca vienošanos, saskaņā ar kuru ASV apsolīja izvest visus savus karavīrus no Afganistānas līdz 2021.gada vidum, bet talibi apsolīja nepieļaut, ka Afganistānu izmantotu ekstrēmisti.

"Al Qaeda" teroristu patveršanās tolaik talibu pārvaldītajā Afganistānā bija sākotnējais iemesls ASV iebrukumam šajā valstī 2001.gadā.

Pēc intensīviem ASV pamudinājumiem Afganistānas valdība un "Taleban" septembrī sāka sarunas Kataras galvaspilsētā Dohā, bet tās ātri nonāca strupceļā.

Trampa vēlme ātrāk izvest karavīrus no Afganistānas izteikta nepilnu mēnesi pirms ASV prezidenta vēlēšanām, viņam cenšoties parādīt, ka viņš pilda savu solījumu darīt galu ASV "nebeidzamajiem kariem".