LETA11 дек.

Tramps paziņo par attiecību normalizāciju starp Maroku un Izraēlu

ASV prezidents Donalds Tramps ceturtdien paziņoja, ka Maroka kļuvusi par šogad ceturto arābu valsti, kas atzinusi Izraēlu.

Tramps tviterī pavēstīja, ka "Izraēla un Marokas Karaliste ir piekritušas pilnīgām diplomātiskajām attiecībām - milzīgs izrāviens mieram Tuvajos Austrumos!"

Baltais nams paziņoja, ka Trampam un Marokas karalim Muhamedam VI bijusi telefonsaruna, un Marokas līderis pavēstīja, ka piekrīt "atsākt diplomātiskās attiecības starp Maroku un Izraēlu un paplašināt ekonomisko un kultūras sadarbību, lai veicinātu reģiona stabilitāti".

ASV prezidents arī atzinis Marokas suverenitāti pār visu strīdīgo Rietumsahāras teritoriju, teikts Baltā nama paziņojumā.

Maroka apstiprināja, ka ar "minimālu kavēšanos" atjaunos diplomātiskās attiecības ar Izraēlu un par "vēsturisku" nodēvēja Vašingtonas lēmumu atzīt Marokas suverenitāti pār Rietumsahāras reģionu.

Pēc telefonsarunas Trampu Marokas karalis paziņoja, ka viņa valsts "ar minimālu kavēšanos atsāks oficiālos kontaktus (..) un diplomātiskās attiecības" ar Izraēlu, teikts karaliskās pils paziņojumā.

Maroka un Izraēla bija saglabājušas sadarbības birojus Telavivā un Rabātā deviņdesmitajos gados, bet tos slēdza 2000.gadā.

Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu vienošanos par attiecību normalizāciju nodēvēja par vēsturisku un paziņoja, ka drīzumā sāksies tiešie lidojumi starp Maroku un Izraēlu.

Izraēlu šogad atzinušas Apvienotie Arābu Emirāti (AAE), Bahreina un Sudāna.

AAE augustā kļuva par pirmo arābu valsti, kas normalizējusi attiecības ar Izraēlu kopš Ēģiptes un Jordānijas, kas to izdarīja attiecīgi 1979. un 1994.gadā.

Drīz pēc tam Izraēla panāca līdzīgu vienošanos arī ar Bahreinu un Sudānu.