LETA24 дек.

Tirgū ir plašs dažāda veida sejas aizsargmasku klāsts un pieejamība

Tirgū ir plašs dažāda veida sejas aizsargmasku klāsts un pieejamība, taču higiēnas sejas masku ražotāji nenorāda minimāli nepieciešamo informāciju patērētājiem, liecina Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) novembra sejas masku monitoringa rezultāti.

Lai noskaidrotu sejas masku pieejamību tirgū un to cenu līmeni, PTAC apsekojis 193 tirdzniecības vietu, apsekojumā fiksēti 20 respiratoru, 143 higiēniskās masku un 25 medicīniskās masku modeļi.

Salīdzinot ar cenu monitoringa sākšanu pavasarī, kā arī skatoties pret oktobri, joprojām ir novērojams cenu samazinājums, savukārt stipri ir pieaudzis sejas masku piedāvājums, gan vienreiz lietojamajām, gan vairākkārt lietojamajām sejas maskām, norāda PTAC.

Piemēram, respiratori monitoringa veikšanas sākumā praktiski bija nepieejami, bet pašlaik to piedāvājums paplašinās. Arī cenu diapazons ir ļoti plašs - sākot no 14 centiem, pārsvarā vienreiz lietojamām maskām, līdz pat 13 eiro par vairākkārt lietojamajām maskām.

Respiratori pārsvarā pieejami FFP2 klases (11), savukārt no 143 higiēniskajam sejas maskām 84 ir vairākkārt lietojamās sejas maskas, pārsvarā Latvijas ražotāju izgatavotas, bet 59 ir vienreiz lietojamās higiēniskās sejas maskas, kas ir līdzīgas medicīniskajām maskām.

Cenu diapazons respiratoriem ir no 1,8 eiro līdz 9,99 eiro par respiratoru, higiēnas sejas maskām no 0,14 eiro līdz 13 eiro par masku, medicīniskajām maskām - no 0,2 eiro līdz 0,8 eiro par masku.

Ņemot vērā plašo piedāvājumu, PTAC aicina patērētājus, izvēlēties sev piemērotāko sejas maskas veidu. Sejas maskām bērniem ir jābūt atbilstošam izmēram, kā arī jāpārliecinās, ka maska der, un tiek lietota atbilstoši prasībām.

Tāpat PTAC novērojumi liecina, ka higiēnas sejas masku ražotāji nenorāda nepieciešamo informāciju par preces pareizu lietošanu, kopšanu un sastāvu, tāpēc PTAC atgādina, ka uz preces ir jānorāda vismaz minimālās marķējuma prasības.