ЛатвияLETA24 янв.

Tiesa martā atsākts izskatīt lietu par Ušakova atlaišanu no Rīgas mēra amata

Administratīvā apgabaltiesa 2020.gada 18.decembrī, saņemot jaunu informāciju, nolēmusi atsākt lietas izskatīšanu par pašreizējā Eiropas Parlamenta deputāta Nila Ušakova (S) atlaišanu no Rīgas mēra amata informēja tiesā.

Tiesā skaidroja, ka lēmums pieņemts, jo Ušakovs tiesā ir iesniedzis lūgumu par lietas izskatīšanas atsākšanu, kurā norāda, ka jau pēc lietas izskatīšanas pēc būtības pabeigšanas viņa rīcībā ir nonākusi jauna informācija, kas esot būtiska lietas iztiesāšanā.

Viņš norādīja, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) bija uzsācis pret viņu kriminālprocesu, kura ietvaros vērtēja viņa kā Rīgas domes priekšsēdētāja un SIA "Rīgas satiksme" kapitāldaļu turētāja pārstāvja atbildību par Rīgas domes finanšu līdzekļu 18,4 miljonu eiro apmērā pārskaitīšanu "Rīgas satiksme" ar maksājuma mērķi - ieguldījums pašu kapitālā, kas tiek vērtēts arī konkrētās administratīvās lietas ietvaros.

Ušakovs norādīja, ka KNAB izmeklēšanas laikā, tostarp piesaistot atzinuma sniegšanai neatkarīgu grāmatvedības ekspertu, ir konstatējis, ka norādītais maksājuma mērķis - nav bijis korekts, tomēr šīs neprecizitātes dēļ pārskaitījums neesot ietekmējis Rīgas domes budžetu, tādēļ kriminālprocess ir izbeigts.

Pārbaudot Ušakova lūgumu, apgabaltiesa konstatēja, ka tajā norādītajai informācijai var būt būtiska nozīme lietas pareizā izspriešanā, tādēļ tiesa atzina par nepieciešamu atsākt lietas izskatīšanu pēc būtības, lai pievienotu lietas materiāliem Ušakova lūgumu, kā arī lai noskaidrotu tajā norādītos apstākļus.

Lietas izskatīšana rakstveida procesā nozīmēta 2021.gada 25.martā.

Iepriekš vēstīts, ka Administratīvā rajona tiesa pērna gada aprīļa sākumā noraidīja Ušakova pieteikumu, ar kuru bija pārsūdzēts toreizējā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces (AP) rīkojums par Ušakova atstādināšanu no Rīgas domes priekšsēdētāja amata.

Ušakovs skaidroja, ka viņam tiesas spriedums nebija pārsteigums un šāds iznākums esot bijis sagaidāms.

Vēlāk viņš pārsūdzēja sev nelabvēlīgo tiesas spriedumu, tāpēc lieta nonāca Administratīvajā apgabaltiesā.

Politiķis uzsvēra, ka, tiesājoties ar Pūci, tiesai visus dokumentus sagatavo Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) darbinieki, kas, viņaprāt, "pats par sevi ir jautājums par interešu konfliktu". Ušakovs piebilda, ka lietas tiesnese ir kādreizējā VARAM Juridiskā departamenta Juridiskās nodaļas juriste un Juridiskā departamenta Juridiskās nodaļas vadītāja, kura attiecīgajā laika periodā strādāja kopā ar sešiem tiesvedībā iesaistītiem VARAM pārstāvjiem - personām, kuras tiesvedībā ir sagatavojušas tiesai adresētus ministrijas dokumentus, parakstījušas tos un/vai veikušas VARAM pārstāvību tiesas sēdē.

Tāpat Ušakovs sacīja, ka kopā ar advokātiem iepriekš lūgts minēto tiesnesi no lietas atstādināt, iepriekšminētajā saskatot acīmredzamu interešu konfliktu.

"Bet tiesnese paziņoja, ka viņa ir absolūti neatkarīga, jo četrus gadus ministrijā nestrādā," teica Ušakovs.

Savukārt tiesā pauda viedokli, ka Ušakovs nekorekti atspoguļojis informāciju par lietu.

Tiesā skaidroja, ka lieta tika izskatīta koleģiāli - trīs tiesnešu sastāvā. Jautājumu par tiesnesei pieteikto noraidījumu izlēma pārējie tiesas sastāva tiesneši tiesas sēdē, atzīstot, ka pieteicēja pārstāvju pieteiktajam noraidījumam nav pamata. Fakts, ka tiesnesis pirms tam ir strādājis kādā iestādē, nav par pamatu, lai tiesnesis neskatītu konkrēto lietu.