LETA8 апр.

Tanzānijas jaunā prezidente maina valsts politiku Covid-19 jautājumā

Tanzānijas jaunā prezidente Samija Suluhu Hasana šonedēļ mainīja valsts politiku Covid-19 jautājumā, pieņemot zinātnisku pieeju pandēmijas apkarošanai.

Prezidente paziņoja, ka viņa izveidos tehnisku komiteju, kas viņu konsultēs par Covid-19 infekcijas gadījumu izplatību valstī un par to, kā reaģēt uz pandēmiju.

Covid-19 "nav kaut kas tāds, par ko mums būtu jāklusē, kas būtu jānoliedz vai jāpieņem bez zinātniskas izpētes", sacīja Hasana.

"Mēs veiksim medicīniskus pētījumus, kas mums pateiks par problēmas mērogu un konsultēs mūs par to, ko iesaka pasaule un mūsu pašu eksperti," sacīja prezidente.

Hasana nāca klajā ar šo paziņojumu pēc galveno valdības amatpersonu zvēresta pieņemšanas Valsts namā, kas ir prezidenta oficiālā rezidence valsts lielākajā pilsētā Dāresalāmā. Ceremonijā bija klāt vairāk nekā 100 valdības amatpersonu, kas lielākoties nevalkāja sejas maskas un nedistancējās.

Hasanas izteikumi ir dramatiska pārmaiņa salīdzinājumā ar 17.martā mirušā prezidenta Džona Magufuli politiku. Magufuli bija viens no vadošajiem Covid-19 noliedzējiem Āfrikā un pērn jūlijā apgalvoja, ka Tanzānija var tikt vaļā no jaunā koronavīrusa ar trīs dienas ilgām valsts lūgšanām.

Magufuli noraidīja zinātnisku pieeju slimības novēršanai un ārstēšanai, mudināja nevalkāt sejas maskas un ieteica lūgšanas, labu fizisko formu un augu zāles. Viņa valdība atlaida ierēdņus, kas pauda citus uzskatus par pandēmiju.

Opozīcijas līderis Tundu Lisu, kurš dzīvo trimdā Beļģijā, brīdināja tanzāniešus vēl nejūsmot par Hasanas paziņojumiem. "Praksē nebūs nekādas atšķirības no Magufuli. Tas ir magufulisms bez Magufuli!" tviterī rakstīja Lisu.

"Tam nebūs panākumu. Ir vajadzīgas valdības un tās institūciju stingras atbildības sistēmas. Vajag vairāk demokrātijas, vairāk taisnīguma, vairāk atbildības. Ir vajadzīga jauna konstitūcija!" tvītoja opozīcijas līderis.

Hasana bija viceprezidente otrajā amata termiņā, kad Magufuli februāra beigās pazuda no sabiedrības redzesloka. Magufuli neparādīšanās sabiedrībā 19 dienas izprovocēja pieņēmumus par saslimšanu ar Covid-19. Hasana 17.martā paziņoja, ka Magufuli miris no sirds mazspējas, bet opozīcijas līderi apgalvo, ka viņš miris no Covid-19.

Hasana 19.martā iegāja vēsturē, kad kļuva par pirmo sievieti Tanzānijas prezidenta amatā.