LETA8 апр.

Sudāna apstiprina likumprojektu par atteikšanos no Izraēlas boikota

Pēc vienošanās par savstarpējo attiecību normalizāciju Sudānas valdība apstiprinājusi likumu, kas paredz atcelt 1958.gada likumu par Izraēlas boikotu.

Valdības izplatītajā paziņojumā arī norādīts, ka Sudāna stingri atbalsta palestīniešu valsts izveidi tā dēvētā divu valstu risinājuma ietvaros.

1958.gada likums tika pieņemts saskaņā ar toreizējo arābu valstu vispārējo nostāju pret Izraēlu.

Par tā pārkāpšanu, piemēram, par iesaistīšanos tirdzniecībā ar izraēliešiem draudēja desmitgadu cietumsods un bargas sodanaudas.

Taču politiskā situācija ir mainījusies, Sudānai, kā arī Persijas līča valstīm un Marokai ar bijušā ASV prezidenta Donalda Trampa administrācijas starpniecību noslēdzot vienošanos ar Izraēlu.

Sudāna piekrita attiecības ar Izraēlu normalizēt pagājušā gada oktobrī apmaiņā pret to, ka ASV izslēdz Hartūmu no terorisma atbalstītāju valstu saraksta.

Trīs desmitgades, kamēr pie varas atradās bijušā prezidenta Omāra al Bašira islāmistu režīms, Sudāna ieturēja stingru pret Izraēlu vērstu kursu.

Bašira režīms tika gāzts pēc masu protestiem 2019.gada aprīlī.

Pēc Bašira režīma krišanas izveidotā pagaidu valdība centusies reintegrēties starptautiskajā sabiedrībā un atdzīvināt valsts tautsaimniecību, kas cietusi pēc desmitgadēm ilgajām ASV sankcijām un iekšējiem konfliktiem.

Likumprojektu vēl jāapstiprina Suverēnajā padomē, kas sastāv no armijas un pilsoniskās sabiedrības pārstāvjiem.