LETA22 янв.

Strīdā par vārda brīvību karikatūrists aiziet no darba "Le Monde"

Vadošais Francijas karikatūrists Ksavjē Gorse aizgājis no darba laikrakstā "Le Monde", jo izdevums atvainojies par kādu no viņa zīmētajām karikatūrām, kurā risināta seksuālo noziegumu tēma.

Francijas intelektuālo eliti šomēnes satricināja apgalvojumi, ka politisko procesu komentētājs Olivjē Duamels seksuāli izmantojis savu padēlu.

"Le Monde" otrdien publicēja Gorses karikatūru, kurā attēloti divi pingvīni.

Karikatūrā mazākais pingvīns jautā otram: "Ja mani izmantoja mana transseksuālā tēva, kurš tagad kļuvis par manu māti, partnera adoptētais pusbrālis, vai tas ir incests?"

Atvainojoties par šo karikatūru, "Le Monde" galvenā redaktore Karolīna Mono atzinusi, ka nevajadzējis tādu publicēt.

Viņa sacīja, ka šo zīmējumu tiešām var uztvert kā tādu, kas noniecina incesta nozieguma nopietnību, un atzina, ka karikatūrā izmantotas neatbilstoši termini attiecībā uz upuriem un transpersonām.

Sociālo mediju lietotāji arī pārmeta Gorsem transfobiju un seksuālo noziegumu upuru izsmiešanu.

Gorse uz to atbildēja ar paziņojumu tviterī, kur pavēstīja, ka nekavējoties pārtrauks strādāt "Le Monde".

"Tas ir personisks, vienpusējs un galējs lēmums," paziņoja Gorse, piebilstot, ka brīvība nav apspriežama un viņš turpinās zīmēt.

Viņš arī publiskoja savu pēdējo karikatūru, kuru zīmējis priekš "Le Monde". Arī tajā redzami divi pingvīni, šoreiz abi ir pieaugušie. Viens no pingvīniem jautā: "Vai tev ir veselības pase humora izjūtai?"

Pret Duamelu tika sākta kriminālizmeklēšana pēc tam, kad viņa pameita nāca klajā ar apgalvojumiem, ka Duamels esot seksuāli izmantojis viņas dvīņu brāli, kad viņi bijuši 14 gadus veci.

Vārda brīvība un tās robežas bijis aktuāls jautājums Francijā, kopš žurnāls "Charlie Hebdo" 2015.gadā publicēja pravieša Muhameda karikatūras.

Reaģējot uz vairākiem radikālo islāmistu pagājušajā gadā sarīkotajiem uzbrukumiem, Francijas prezidents Emanuels Makrons solīja, ka Francija nekad neatteiksies no tiesībām uz karikatūrām.