ЛатвияLETA4 февр.

SPRK piemērojusi sodu "Balex Metal Vidzeme"

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) piemērojusi 9258 eiro sodu SIA "Balex Metal Vidzeme" par elektroenerģijas tirdzniecību bez reģistrācijas pavēstīja regulatora pārstāvji.

Sods kompānijai piemērots par elektroenerģijas tirdzniecības pakalpojuma sniegšanu bez reģistrācijas laika posmā no 2018.gada aprīļa līdz 2020.gada 19.oktobrim.

Izvērtējot lietas apstākļus un faktus, SPRK konstatējusi, ka "Balex Metal Vidzeme" ilgtermiņā ir iepirkusi būtiski lielāku elektroenerģijas apmēru nekā pašpatēriņam nepieciešams.

Lietas izskatīšanas gaitā SPRK pārliecinājusies, ka elektroenerģijas pārpalikumu komersants pārdevis tālāk lietotājam, kas atbilst elektroenerģijas tirdzniecības darījumam. Tāpat SPRK pārliecinājusies, ka komersanta tehniskās iespējas pieļauj iepirkto elektroenerģiju pašpatēriņam izlietot vien nelielā apmērā. Šādu informāciju apliecina vienlaikus AS "Sadales tīkls" sniegtā informācija, skaidroja SPRK.

Tādējādi SPRK secinājusi, ka "Balex Metal Vidzeme" vairāk nekā divus gadus ir sniegusi elektroenerģijas tirdzniecības pakalpojumu bez reģistrācijas. Šādas rīcības rezultātā "Balex Metal Vidzeme" ir guvusi papildu ieņēmumus, kavējusi tirgus pārskatāmību un konkurenci, kā arī maldinājusi elektroenerģijas piegādātāju. Tostarp komersants izvairījies no nodevas maksāšanas par sabiedrisko pakalpojuma regulēšanu un informācijas sniegšanas SPRK tirgus uzraudzības nolūkos.

Nosakot soda apmēru, SPRK vērtējusi pārkāpuma raksturu, kā arī atbildību pastiprinošos un mīkstinošos apstākļus. Pārkāpuma lietas izvērtēšanas laikā "Balex Metal Vidzeme" pārtraukusi darbības un reģistrējusies SPRK elektroenerģijas tirgotāju reģistrā. Šo apstākli SPRK ņēma vērā kā vainu mīkstinošu.

Atbilstoši Elektroenerģijas tirgus likumam elektroenerģijas tirdzniecība ir regulējams sabiedriskais pakalpojums neatkarīgi no pārdotā apmēra. Ar elektroenerģijas tirdzniecību var nodarboties vienīgi elektroenerģijas tirgotājs, kas reģistrējies SPRK.

Kompānija "Balex Metal Vidzeme" reģistrēta 2011.gadā, un tās pamatkapitāls ir 2845 eiro, liecina "Firmas.lv" informācija. Kompānijas vienīgais īpašnieks ir Mārtiņš Ozoliņš. 2019.gadā "Balex Metal Vidzeme" apgrozījums bija 3,605 miljoni eiro, bet kompānijas peļņa bija 62 051 eiro.

SPRK realizē sabiedrisko pakalpojumu regulēšanu enerģētikas, elektronisko sakaru, pasta, sadzīves atkritumu apsaimniekošanas un ūdenssaimniecības nozarēs.