ЛатвияLETA31 мая

Šogad par vairākiem miljoniem eiro audzis Baltkrievijas personu ieguldījums Latvijas uzņēmumu pamatkapitālā

Baltkrievijas personu ieguldījumu apmērs Latvijas uzņēmumu pamatkapitālā veido 17,5 miljonus eiro, kas ir par septiņiem miljoniem eiro vairāk nekā pagājušā gada beigās, liecina "Lursoft" apkopotā informācija.

Apkopotie dati liecina, ka pēdējos sešos gados Baltkrievijas personu ieguldījumu apmērs Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos ik gadu samazinājās, 2020.gada izskaņā uzkrātajai ieguldījumu summai sarūkot līdz 10,51 miljonam eiro, taču šā gada pirmajos piecos mēnešos bija līdz šim straujākais ieguldījumu apmēra pieaugums. Baltkrievija pēc uzkrāto ieguldījumu apmēra Latvijas uzņēmumu pamatkapitālā ierindojas 27.pozīcijā.

Baltkrievijas personu ieguldījumi reģistrēti 803 uzņēmumu pamatkapitālos, tomēr 11,5% no tiem saimnieciskā darbība ir apturēta, bet 4,2% - sākts likvidācijas process.

"Lursoft" apkopotā informācija liecina, ka šogad aprīlī būtiskus ieguldījumus Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos veicis Vjačeslavs Svjatkins, tostarp lielākais darījums bijis ieguldījums 1995.gadā reģistrētajā uzņēmumā SIA "Visarine Investments", kura pamatkapitālā ieguldīti 5,6 miljoni eiro. Tādējādi minētais uzņēmums kļuvis par lielāko Baltkrievijas kapitāla uzņēmumu Latvijā. Pēdējos gados "Visarine Investments" īpašnieks bija Arturam Eresko piederošais SIA "Belita".

Šogad aprīlī Svjatkins kļuvis arī par SIA "Primera Holding" un SIA "Smile Holding"īpašnieku. Šo uzņēmumu pamatkapitālā Svjatkins ieguldījis attiecīgi 1,6 miljonus eiro un 584 625 eiro.

"Smile holding" apgrozījums pērn bija 2,91 miljons eiro, bet uzņēmums nopelnīja 8,2 miljonus eiro, jo guvis vairāku miljonu eiro ieņēmumus no līdzdalības radniecīgo sabiedrību kapitālā. "Smile Holding" piederošais SIA "E100 LV" nodarbojas ar starpniecības pakalpojumu sniegšanu transporta kompānijām, nodrošinot tiem iespēju veikt norēķinus par preču vai pakalpojumu pirkšanu degvielas uzpildes stacijās ar E100 degvielas kartes palīdzību. Savukārt "Visarine Investments" un "Primera holding" vēl nav iesnieguši pārskatus par 2020.gadu.

Analizējot nozares, kurās Latvijā reģistrēts visvairāk Baltkrievijas kapitāla uzņēmumu, "Lursoft" secinājis, ka pirmajās vietās izvirzījusies tirdzniecība. Tā veido teju trešdaļu no visiem uzņēmumiem ar Baltkrievijas kapitālu, jo 21,5% nodarbojas ar vairumtirdzniecību, bet vēl gandrīz 9% - ar mazumtirdzniecību. Trešā populārākā uzņēmējdarbības nozare ir operācijas ar nekustamo īpašumu, kurā darbojas 6,3% uzņēmumu ar Baltkrievijas kapitālu. Vēl 5,7% uzņēmumu ar Baltkrievijas kapitālu darbojās sauszemes transporta un cauruļvadu transporta nozarē, bet 4,5% - datorprogrammēšanā, konsultēšanā un saistītās darbībās.

Pēc apgrozījumu kopsummas 2019.gadā lielākā nozare ar Baltkrievijas kapitālu bijusi vairumtirdzniecība. Šo uzņēmumu apgrozījums aizpērn bija 231,62 miljoni eiro. Datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanas uzņēmumiem ar Baltkrievijas kapitālu apgrozījums 2019.gadā bija 27,65 miljoni eiro, uzglabāšanas un transporta palīgdarbības kompānijām - 20,72 miljoni eiro, mazumtirdzniecības uzņēmumiem, izņemot automobiļu un motociklu tirgotāju apgrozījums bija 14,33 miljoni eiro, bet gumijas un plastmasas izstrādājumu ražotājiem - 12,61 miljoni eiro.

Lielākais Baltkrievijas kapitāla uzņēmums Latvijā pēc apgrozījuma ir Irinai Džimiļai piederošā vairumtirdzniecības kompānija SIA "NeoTrade". 2019.gadā šis uzņēmums palielinājis apgrozījumu līdz 48,55 miljoniem eiro, bet peļņu līdz 330 903 eiro.

Apgrozījuma ziņā otrs lielākais Baltkrievijas kapitāla uzņēmums Latvijā bija tehniskās sāls, mēslojuma, naftas ķīmijas un naftas produktu vairumtirgotājs SIA "Oil Logistic", kura dalībnieki ir trīs Baltkrievijā reģistrēti uzņēmumi. Vēl 2019.gadā uzņēmuma apgrozījums bija 36,13 miljoni eiro, savukārt pērn jūlijā tā dalībnieki pieņēma lēmumu par saimnieciskās darbības pārtraukšanu un pašlikvidācijas procesa sākšanu.

Pēc "Lursoft" apkopotā informācijas, Baltkrievijas kapitāla uzņēmumu Latvijā kopējais apgrozījums 2019.gadā bija 376,61 miljons eiro, pēc nodokļu nomaksas kopā nopelnot 24,51 miljonu eiro. Ar darba vietām šie uzņēmumi nodarbinājuši vairāk nekā 2000 strādājošo, nodokļu maksājumos valsts kopbudžetā 2019.gadā samaksājot 13,68 miljonus eiro, savukārt pērn - 14,83 miljonus eiro.

Lielākais darba devējs 2020.gadā starp šiem uzņēmumiem bija lietoto apģērbu tirgotājs SIA "UBL", kura 62,22% kapitāldaļu turētājs ir Ints Gruzītis, savukārt pārējos 37,78% vienādās daļās sadala Alla un Pjotrs Hadaseviči no Baltkrievijas.

"Lursoft" pieejamā informācija rāda, ka darbinieku skaits uzņēmumā 2020.gadā pieaudzis līdz 111 strādājošajiem, uzņēmumam kopumā nodokļos pērn valsts kopbudžetā samaksājot 626 640 eiro. "UBL" reģistrētas 10 struktūrvienības, tostarp deviņi veikali Rīgā. Covid-19 radītās krīzes seku pārvarēšanai uzņēmums pēdējā laikā vairākkārt izmantojis valsts sniegto atbalstu, tostarp šogad gan martā, gan aprīlī saņemot 100 000 eiro atbalstu apgrozāmo līdzekļu plūsmu nodrošināšanai, gan arī vairākkārt izmaksāta atlīdzība dīkstāvē esošajiem uzņēmuma darbiniekiem. Valsts ieņēmumu dienests arī atbalstījis "UBL" nokavēto nodokļu maksājumu samaksas sadali termiņos vai atlikšanu uz laiku. Pēc "Lursoft" pieejamās informācijas, uzņēmumam nav bijuši nodokļu parādi, kas pārsniegtu 150 eiro.

Tāpat "Lursoft" pētījums atklāj, ka informāciju par patiesajiem labuma guvējiem atklājuši visi uzņēmumi, taču astoņas sabiedrības ar ierobežotu atbildību norādījušas, ka to patiesos labuma guvējus nav iespējams noskaidrot. To vidū ir, piemēram, arī dzērienu vairumtirgotājs SIA "Belpiščeprom", kura apgrozījums bija 6,35 miljoni eiro. Uzņēmuma dalībnieki ir septiņas Baltkrievijas kompānijas.

Pēc "Lursoft" datiem, ir arī Baltkrievijas uzņēmumi, kuri izvērsuši darbību Latvijā, reģistrējot vairākus uzņēmumus. Līderis šajā ziņā ir Aleksejs Kondracjonoks, kurš kā patiesais labuma guvējs reģistrēts 64 uzņēmumos Latvijā.

Uzņēmēja kopējais ieguldījums šo uzņēmumu pamatkapitālos veido 206 620 eiro. Vienlaikus 14 no šiem uzņēmumiem šobrīd ir izbeigta darbība, sestajai daļai ir reģistrēti nodrošinājumi, un vairākumam uzņēmumu ir nodokļu parādi. To kopējais apmērs pietuvojies 500 000 eiro.

Tikmēr Baltkrievijas pilsonis Leonīds Bahuševičs ir patiesais labuma guvējs 19 Latvijas uzņēmumos, savukārt Daņiils Kovrigo - 12 kapitālsabiedrībās.