LETA3 дек.

Slovākijā aizturēts ietekmīgākais oligarhs

Slovākijas policija otrdien aizturējusi Jaroslavu Haščāku, vienu no bagātākajiem un ietekmīgākajiem cilvēkiem valstī.

Pats Haščāks žurnālistiem paziņojis, ka nezina, par ko tiek apsūdzēts.

Tikmēr mediji norāda, ka investīciju grupas "Penta" vadītāja aizturēšana ir dramatiskākais pavērsiens aizturēšanu sērijā, kuras izraisījusi pētnieciskā žurnālista Jana Kucjaka slepkavība 2018.gada februārī.

Ilgāk nekā 20 gadus Haščāks ticis uzskatīts par ietekmīgāko starp tā dēvētajiem slovāku oligarhiem, kas, kā tiek apgalvots, sistemātiski uzpircis politiķus.

Ziņu vietne "Aktuality.sk", kurā strādāja noslepkavotais Kucjaks, atsaucoties uz izmeklēšanā iesaistītu avotu, vēsta, ka ir pierādījumi par Haščāka iesaisti slepenā darījumā, kas slēgts, lai slēptu lietišķos pierādījumus.

Noklausīšanās ieraksti, kas izdarīti 2005. un 2006.gadā policijas operācijas "Gorilla" ietvaros, var pierādīt, ka toreizējā premjerministra Mikulāša Dzurindas laikā privatizācijas procesu faktiski vadījis Haščāks. Cita starpā tolaik Slovākijas enerģētikas uzņēmumi tika pārdoti Vācijas kompānijām.

Pēc tam, kad šo ierakstu kopijas nonāca atklātībā, Dzurindas pārstāvētie kristīgie demokrāti 2012.gadā cieta sakāvi parlamenta vēlēšanās.

Haščāks tolaik nespēja novērst tālāku pierādījumu nonākšanu atklātībā, taču nebija pietiekami daudz pierādījumu, lai viņam izvirzītu apsūdzības.

"Penta" grupa sevi raksturo kā "kā vadošo spēlētāju Slovākijas, Čehijas un Polijas īpašumu tirgū".

Tai pieder bankas un finanšu uzņēmumi gan Slovākijā, gan Čehijā, kā arī čehu un slovāku mediju uzņēmumu akcijas. Grupa kontrolē arī Slovākijas privātās veselības aprūpes nozari.