LETA23 апр.

Sīrijas prezidents Asads piesaka kandidatūru maija vēlēšanām

Sīrijas prezidents Bašars al Asads, kas pie varas valstī bijis 21 gadu, iesniedzis savu kandidatūru nākammēnes paredzētajām prezidenta vēlēšanām, šonedēļ vēsta oficiālie mediji.

Sagaidāms, ka 55 gadus vecais līderis 26.maija vēlēšanās ar ievērojamu balsu pārsvaru nodrošinās uzvaru un ceturto pilnvaru termiņu.

"Augstākā konstitucionālā tiesa informējusi parlamentu, ka Bašars Hafezs al Asads iesniedzis pieteikumu," lai kandidētu gaidāmajās vēlēšanās, vēsta oficiālā ziņu aģentūra SANA.

Pieteikumus augstākajā konstitucionālajā tiesā līdz šim iesnieguši arī pieci citi kandidāti.

Mazpazīstamo pretendentu vidū ir viens bijušais likumdevējs un vairāki uzņēmēji.

Potenciālajiem pretendentiem par savu nodomu kandidēt vēlēšanās, kas būs jau otrās valsts galvas vēlēšanas kopš pilsoņkara sākuma, ir jāpaziņo līdz 28.aprīlīm.

Viņiem jāsaņem atbalsts no vismaz 35 parlamenta deputātiem. Likumdevēju sapulcē, kur dominē Asada partija "Baath", pavisam ir 250 deputāti.

Pretendēt uz startu vēlēšanās var sīrieši, kas valstī bez pārtraukuma dzīvojuši vismaz desmit gadus, un tas nozīmē, ka trimdā mītošajiem opozicionāriem kandidēt būs liegts.

Iepriekšējās prezidenta vēlēšanas Sīrijā notika 2014.gadā, un toreiz bez Asada startēja vēl divi citi kandidāti.

Asads iepriekšējās vēlēšanās saņēma 88% balsu.

Sīrijas pilsoņkarš aizsākās 2011.gadā, un konflikts pakāpeniski sadrumstalojās daudzās frontēs starp kurdu spēkiem, mērenajiem un radikālajiem sunnītu nemierniekiem, valdības karaspēku un tai lojāliem paramilitāriem formējumiem. Ar atbalstu atšķirīgiem grupējumiem iesaistījušās arī vairākas ārvalstis.

Sīrijas valdība pēc vairākām militārām uzvarām, ko tai karā pret nemierniekiem izdevies izcīnīt ar Krievijas atbalstu, atguvusi kontroli pār vairāk nekā 60% valsts teritorijas, liecina kara monitoringa organizācijas SOHR aplēses.