LETA22 дек.

Saistībā ar postījumiem Avotiņu pilskalnā un senkapos NKMP ierosinājusi divus administratīvos procesus

Saistībā ar postījumiem Avotiņu pilskalnā un senkapos Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde (NKMP) ir ierosinājusi divus administratīvos procesus un pieprasījusi paskaidrojumus arī no Valsts meža dienesta informēja NKMP pārstāve Elvita Ruka.

Jau tika rakstīts, ka, reaģējot uz sociālajos tīklos un plašsaziņas līdzekļos izskanējušo informāciju par postījumiem abos arheoloģiskajos pieminekļos, NKMP Vidzemes reģionālās nodaļas pārstāve kopā ar LVM Rietumvidzemes reģiona pārstāvjiem 14.decembrī apsekoja Avotiņu pilskalnu un senkapus.

Apsekojot objektus, noskaidrots, ka izskanējušās ziņas atbilst patiesībai - veicot mežizstrādes darbus VAS "Latvijas valsts meži" (LVM) īpašumā esošajā mežā, nodarīti bojājumi abiem arheoloģiskajiem pieminekļiem un nav ievērota normatīvajos aktos noteiktā kārtība mežizstrādes darbu veikšanai kultūras pieminekļu teritorijā un tā aizsardzības zonā.

Ruka atzīmēja, ka LVM uzņemas pilnu atbildību par notikušo un ir gatavi darīt visu iespējamo, lai novērstu netīšā nodarījuma sekas. Tāpat viņa uzsvēra, ka administratīvā procesa ietvaros starp NKMP un LVM notiek konstruktīva sadarbība.

Kā vēstīts, postījumi Avotiņu pilskalnā un senkapos Madonas novadā radušies pieļautas kļūdas meža darbu plānošanā iepriekš informēja uzņēmumā.

LVM pārbaudē secināts, ka augustā veiktās mežizstrādes laikā Madonas novada Liezēres pagastā esošo kultūras pieminekļu "Avotiņu senkapi" un "Avotiņu pilskalns" teritorijā pieļautas kļūdas meža darbu plānošanā, kur neprecīza plānošanas procedūras piemērošana, kā arī koordināšu neatbilstība kartē un dabā ir novedusi pie valsts kultūras pieminekļu bojāšanas.

NKMP pārbaudē tika konstatēts, ka Avotiņu pilskalnā atstātas smagās meža tehnikas risas, tomēr postījumi nav vērtējami kā pārāk lieli. Daudz lielāks posts nodarīts Avotiņu senkapiem, kas veidoti uz apbedījumiem uzberot līdz vienu metru augstu un 5-10 metru diametrā lielu uzkalniņu. Mežizstrādes laikā, braucot pāri vismaz desmit uzkalniņiem ar smago tehniku, sapostīti to sāni un iebrauktas dziļas risas, kas varētu būt skārušas arī senos apbedījumus, tādējādi nodarot tiem ievērojamus postījumus.