LETA14 янв.

Rīga pievienojusies Eiropas Tīrā ūdeņraža aliansei

Rīgas pašvaldība pievienojusies Eiropas Tīrā ūdeņraža aliansei (The European Clean Hydrogen Alliance), kuras mērķis ir līdz 2030.gadam nodrošināt pāreju uz tīrām tehnoloģijām un izveidot investīciju programmu bezoglekļa projektiem dažādās nozarēs informēja Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļa.

Investīciju programma 430 miljardu eiro apmērā veicināšot 2050.gada klimata neitralitātes mērķu sasniegšanu, kā arī palīdzēšot Eiropai atgūties no Covid-19 izraisītās ekonomiskās krīzes.

Aliansi izveidojusi Eiropas Komisija, lai atbalstītu tīras un globāli konkurētspējīgas ūdeņraža nozares attīstību Eiropā. Tā ir atvērta visiem publiskajiem un privātajiem dalībniekiem, kas nodarbojas ar atjaunojamās vai zemas oglekļa emisijas ūdeņradi un ir gatavi aktīvi piedalīties alianses deklarācijā noteikto mērķu sasniegšanā.

Rīgas dome apņēmusies ievērot alianses kopīgo redzējumu un sniegt ieguldījumu tās darbā, aktīvāk iesaistoties atjaunojamās ūdeņraža ražošanas projektu īstenošanā, kas ļautu ilgtspējīgi pārveidot enerģētikas nozari un integrēt lielāku atjaunojamās enerģijas jaudu.

"Šis ir būtisks solis, kas raksturo mūsu apņēmību ieviest Eiropas Zaļā kursa prioritātes ilgtspējīgas enerģētikas mērķu sasniegšanā. Dalība aliansē sniegs priekšrocību sekot līdzi labākajiem piemēriem praksē un zinātnē un izvairīties no citkārt tik ļoti kārdinošajiem viltus risinājumiem. Svarīgi, ka pāreja uz tīrām un inovatīvām tehnoloģijām notiek, balstoties uz ilgtermiņa vides, sociālo un ekonomisko ietekmju izvērtējumu," skaidro Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas priekšsēdētāja vietniece un Klimata neitralitātes darba grupas vadītāja Selīna Vancāne (PP).

Rīgas dome sākusi darbu pie ilgtermiņa attīstības stratēģijām, kas saistītas ar enerģētikas plānošanu, un, ievērojot Latvijas Nacionālo enerģētikas un klimata plānu 2021.-2030.gadam, paredzēs rīcības plānu izstrādi ūdeņraža tehnoloģiju pielietošanai.

Ūdeņradim ir daudzas pielietošanas iespējas, sākot ar atjaunojamās enerģijas uzkrāšanu līdz smagā transporta degvielai, kā arī enerģētikas un apkures pielietojumiem, akcentēja domē.

Tāpat svarīgi, ka ūdeņradis ir draudzīgs klimatam, jo, to lietojot, neizdalās oglekļa dioksīds. Ūdeņradis noteikts kā viena no galvenajām stratēģisko vērtību ķēdēm, ko Eiropas Savienība ir noteikusi, ieviešot kopējos Eiropas interešu projektus, norādīja pašvaldībā.