LETA7 сент.

Rīgā izkārti vairāk nekā 100 balto karogu, protestējot pret plānotajām kadastra vērtību izmaiņām

Nekustamā īpašuma attīstītāju alianses (NĪAA) Balto karogu akcijā, protestējot pret plānotajām kadastra vērtību izmaiņām, mēneša laikā Rīgā izkārti vairāk nekā 100 karogu informēja aliansē.

Lai pievērstu lēmumu pieņēmēju uzmanību plānoto kadastra vērtību izmaiņu negatīvajām sekām uz Latvijas nekustamā īpašuma vidi, 7.augustā NĪAA sāka Balto karogu akciju. Tajā ikviens nekustamo īpašumu attīstītājs, investors un īpašnieks aicināts pie ēkas izkārt baltu karogu, simbolizējot kapitulāciju paredzēto izmaiņu priekšā.

NĪAA norādīja, ka Valsts zemes dienesta izstrādātā īpašuma kadastrālās vērtēšanas metodika un izrietošās kadastrālās vērtības 2022.gadam ir nekoordinētas politikas piemērs, jo vienlaikus netiek izskatīts jautājums par nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) likmēm. Ja kadastra vērtību izmaiņas tiks pieņemtas pēc šī brīža plāna, vienlaikus nemainot nodokļu slogu, Latvijas nekustamo īpašumu tirgus konkurētspēja tiks sagrauta, ietekmējot ikvienu valsts iedzīvotāju.

"Iesaistāmies Balto karogu akcijā, lai pievērstu lēmumu pieņēmēju uzmanību tam, kā plānoto kadastrālo vērtību izmaiņas var negatīvi ietekmēt Latvijas nekustamo īpašumu tirgus attīstību un konkurētspēju. Pašreiz plānotās izmaiņas var radīt nesamērīgu NĪN maksājumu pieaugumu, pat trīs vai vairāk reizes, kas būs ārkārtīgi liels slogs nekustamo īpašumu juridiskajiem īpašniekiem. Līdz ar to var palielināties jauno mājokļu cenas un samazināties to pieejamība, palēnināties dzīvojamo ēku fonda atjaunošanās, kā arī negatīvi var tikt ietekmētas ar jauno mājokļu būvniecību saistītās blakus nozares," pauda SIA "Merks" nekustamā īpašuma attīstības direktors Mikus Freimanis.

Savukārt "Hanner Group" valdes loceklis Mindaugs Valucks uzsvēra, ka nozare ir vienota savā nostājā - neizsvērts un sasteigts lēmums var radīt nekustamā īpašuma tirgus stagnāciju un uz ilgāku laiku mazināt Rīgas un Latvijas nozīmi globālajā biznesa attīstības kartē.

"Baltie karogi pie biroju ēkām Jaunajā Teikā simbolizē ne tikai neapmierinātību - tas ir arī aicinājums uz kopdarbību un resursu mobilizāciju turpmākai nozares attīstībai. Uzskatu, ka tikai mērķtiecīga valsts un privātā sektora sadarbība, dialogs un apdomāti lēmumi veicinās nozares konkurētspēju un izaugsmi, kas rezultātā sniegs būtisku pienesumu Latvijas ekonomikai," skaidroja Valucks.

NĪAA biedri uzsvēra arī Latvijas jau šobrīd zemās konkurētspējas potenciālo pasliktināšanos, ja salīdzina Rīgas nekustamā īpašuma investīciju vidi ar kaimiņvalstu galvaspilsētām.