LETA17 нояб.

Pret Franciju vērstu protestu dēļ nobloķēta Pakistānas galvaspilsēta

Pakistānas varasiestādes otro dienu pēc kārtas noslēgušas galveno ceļu, kas ved uz galvaspilsētu Islamabadu, kur galēji labējās reliģiskās partijas organizē protestus pret Franciju.

Kaimiņpilsētā Rāvalpindi svētdien protestēja līdz 5000 cilvēku un aptuveni 1000 protestētāju pirmdien mēģināja iekļūt Islamabadā, bet barjeras uz ceļa viņus aizkavēja.

Tikmēr uz citiem ceļiem, kas ved uz galvaspilsētu, veidojās lieli sastrēgumi.

Pirmdien tika atjaunoti mobilo telefonu sakari, kas bija nobloķēti 24 stundas, lai kavētu protestu organizēšanu.

Pakistānā pēdējās nedēļās notikuši protesti, reaģējot uz Francijas prezidenta Emanuela Makrona izteikumiem par islāmu un atbalstu karikatūrām, kurās attēlots pravietis Muhameds.

Pēc brutālās vēstures skolotāja slepkavības, kas notika 16.oktobrī Parīzes rietumu piepilsētā Konflānā-Sentonorīnā, Makrons paziņoja, ka Francija neatteiksies no savām karikatūrām.

47 gadus vecais skolotājs tika noslepkavots pie skolas, kurā viņš strādāja. Viņam tika nogriezta galva.

Uzbrucējs bija 18 gadus vecs, Maskavā dzimis čečenu imigrants Abdullahs Anzorovs, kuru sašāva policija un kurš no gūtajiem ievainojumiem vēlāk mira.

Izmeklētāji uzskata, ka Anzorovs uzbruka Patī, jo skolotājs stundā par vārda brīvību oktobra sākumā bija audzēkņiem demonstrējis karikatūras par musulmaņu pravieti Muhamedu.

Makrons izteicās, ka skolotājs tika nogalināts, "jo islāmisti grib mūsu nākotni".

Makrona izteikumi sadusmoja musulmaņu pasauli un desmitiem tūkstošiem cilvēku Pakistānā, Irānā un citās musulmaņu valstīs Dienvidāzijā izgāja lielās, lai protestētu, un pieprasīja boikotēt Francijas preces.

Pakistāna ir iesniegusi oficiālu sūdzību Francijai par "sistemātisku islamofobijas kampaņu".

Pakistānas premjerministrs Imrans Hans ir apsūdzējis Makronu uzbrukumos islāmam un aicinājis musulmaņu valstis strādāt kopā, lai stātos pretī augošajai apspiešanai Eiropā.

Pakistānā islāma zaimošana tiek uzskatīta par nopietnu noziegumu, par ko var tikt piespriests nāvessods.

Tiesību aizstāvju organizācijas ir aicinājušas Pakistānu reformēt savu zaimošanas likumu, jo tas bieži tiek izmantots personisku rēķinu kārtošanai.

Svētdienas protestus organizēja garīdznieks Hadims Hussains Rizvi, kura pārstāvētā partija "Tehreek-i-Labaik" pazīstama ar vardarbīgiem protestiem.

2017.gadā Pakistānu paralizēja šīs partijas organizētās demonstrācijas pēc zaimošanā apsūdzētas kristietes Asijas Bibi attaisnošanas.