ЛатвияLETA27 апр.

Pilnsabiedrība "LNK, Rere" pārsūdzēs spriedumu par Mežaparka estrādes tāmes publiskošanu

Būvnieku pilnsabiedrība "LNK, Rere" pieņēmusi lēmumu pārsūdzēt Administratīvās rajona tiesas spriedumu par Mežaparka estrādes pirmās kārtas tāmes publiskošanu pavēstīja "LNK, Rere" pārstāvji.

Galvenā motivācija sprieduma pārsūdzēšanai ir nepieļaut bīstama precedenta rašanos, kas var atstāt negatīvas sekas uz Latvijas uzņēmēju konkurētspēju un Latvijas tautsaimniecību, skaidroja "LNK, Rere" pārstāvji.

Ar pārsūdzēto spriedumu publiskā iepirkuma pasūtītājam ir uzlikts pienākums atklāt iepirkumā uzvarējušā pretendenta tāmi privātpersonai, kura ir vērsusies ar attiecīgu iesniegumu pie pasūtītāja. Lēmuma pamatā ir arguments, ka tāme satur informāciju par iestādes finansējuma izlietojumu un šādai informācijai ir jābūt publiski pieejamai sabiedrībai.

"LNK, Rere" pārstāvji skaidroja, ka Publisko iepirkumu likums jau šobrīd paredz pietiekami efektīvus mehānismus, lai tiktu nodrošināta publisko iepirkumu procesa atklātība un publiskā finansējuma izlietojuma kontrole. Saskaņā ar Publisko iepirkumu likumu ikvienam interesentam ir pieejama informācija par iepirkumā uzvarējušā pretendenta cenu un jebkurām izmaiņām noslēgtajā iepirkuma līgumā. Detalizētu tāmju publicēšana nesniegs būtisku pienesumu publiskā iepirkuma procesa uzlabošanā un publiskā finansējuma izlietošanas kontrolē, uzskata pilnsabiedrība "LNK, Rere".

"Toties detalizēto tāmju publicēšana atstās negatīvas sekas gan uz uzņēmumiem, kuru tāmes tiks publicētas, gan uz tautsaimniecību kopumā. Proti, profesionāli tāmētāji no konkurentu detalizētajām tāmēm bez īpašām grūtībām ir spējīgi izsecināt konkrētā uzņēmuma komercnoslēpumu saturošu informāciju, tostarp, informāciju par attiecīgā uzņēmuma zinātību, procesu vadību, cenu politiku un citiem būtiskiem uzņēmuma darbības aspektiem," uzsvēra "LNK, Rere" pārstāvji.

Viņi norādīja, ka minētā informācija ir zināšanās balstītas ekonomikas stūrakmens, kuras nepienācīga aizsardzība no valsts puses nenovēršami novedīs pie inovāciju un attīstības būtiskas sabremzēšanās. Rezultātā daudzi uzņēmēji turpmāk vienkārši atteiksies no dalības publiskajos iepirkumos, tādējādi mazinot iespēju pasūtītājiem iegūt potenciāli labākos piedāvājumus.

Publisko iepirkumu uzvarētāju tāmes netiek atklātas citās Eiropas Savienības dalībvalstīs, informēja "LNK, Rere" pārstāvji. Viņuprāt, ja spriedums paliks spēkā, ievērojami pieaug risks, ka ārvalstu pretendenti izvairīsies no dalības Latvijā organizētajos iepirkumos, lai neriskētu ar uzņēmumiem sensitīvas informācijas nokļūšanu konkurentu rīcībā, bet Latvijas uzņēmēji zaudēs labas iespējas startēt lielāka mēroga iepirkumos.

"Šī lieta nav specifiska būvniecības uzņēmumu problēma. Ja spriedums paliks spēkā, sprieduma negatīvās sekas izjutīs visu nozaru pārstāvji, kas piedalās publiskajos iepirkumos Latvijā. Tādēļ pilnsabiedrība "LNK, Rere" nolēma spriedumu pārsūdzēt," skaidroja būvnieku pārstāvji.

Pilnsabiedrība vienlaikus aicina Ekonomikas ministriju iniciēt plašāku diskusiju ar privātā un publiskā sektora pārstāvju, pilsoniskās sabiedrības pārstāvju un ekspertu dalību ar mērķi stiprināt izpratni par publisko iepirkumu darbības principiem, un par pārdomātiem uzlabojumiem šajā sfērā, ja tādi patiešām būs nepieciešami. Diskusijā jārod risinājumi tāmju standartam, to publiskojamajām sadaļām, kā arī digitālajām tāmēm gan būvniecības, gan citās nozarēs.

Jau ziņots, ka Administratīvā rajona tiesa 30.martā ir atzinusi par prettiesisku Rīgas domes lēmumu neatklāt Rīgas domes deputātam Valteram Bergam (JKP) Mežaparka estrādes pirmās kārtas tāmi.

Tiesas spriedumā skaidrots, ka ar Rīgas domes Īpašuma departamenta 2020.gada 7.jūlija lēmumu Bergam atteikts iepazīstināt ar tāmi, norādot, ka tā satur komercnoslēpumu un nav publiskojama, jo pilnsabiedrība "LNK, Rere", kas ir tāmes autors, iebilst pret tās izpaušanu.

Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis (PP) mikroblogošanas vietnē "Twitter" tiesas lēmumu vērtē pozitīvi. "Spriedums rada precedentu un juridisku pamatu, kas ļaus Rīgas domei nākotnē nodrošināt lielāku atklātību lielo iepirkumu tāmēs! Tāmju informācijai jābūt pēc iespējas atklātai - tas jānosaka jau konkursa nolikumā. Aizbildināšanās ar komercnoslēpumu vairs nestrādās," pauda Staķis.

Publisko iepirkumu likums nosaka, ka pretendentu piedāvājumi nav vispārpieejama informācija, respektīvi tie ir uzskatāmi par ierobežotas pieejamības informāciju. Šāds ierobežojums likumā noteikts, lai aizsargātu pretendentu likumiskās intereses attiecībā uz komercnoslēpumu.

Vēlāk Bergs vērsies domē kā Rīgas domes deputāts, tomēr nesagaidot atbildi no Rīgas domes uz tā gada 27.oktobra iesniegumu un nepiekrītot lēmumam, viņš pērnā gada 2.novembrī vērsās Administratīvajā rajona tiesā, lūdzot atzīt domes lēmumu par prettiesisku un uzlikt par pienākumu Rīgas domei izsniegt viņam minēto tāmi.

Bergs pieteikumā tiesai norādījis, ka Konkurences padome 2019.gada septembrī ir atklājusi nozīmīgus aizliegto vienošanos slēgšanas riskus tieši būvniecības nozarē. Viņaprāt, valsts un pašvaldību pasūtījumiem ir jābūt daudz caurspīdīgākiem, nekā tie ir šobrīd. Tas mazinātu korupcijas, aizliegtu vienošanās (karteļu) slēgšanas riskus.

Kā ziņots, šogad plānots pabeigt Mežaparka estrādes būvdarbus. Estrādes atjaunošana sākās 2016.gada 11.martā, kad Rīgas pašvaldība un Latvijas Nacionālais kultūras centrs parakstīja līgumu ar Jura Pogas un Austra Mailīša arhitektu birojiem par būvprojekta izstrādi.

Kopumā estrādes pārbūves izmaksas tiek lēstas nepilna 81 miljona eiro apmērā. Šogad noslēdzošos pārbūves darbus par 18,5 miljoniem eiro veiks AS "LNK Industries".