ЛатвияLETA4 мар.

PBK pārsūdzēs NEPLP piemērotos sodus par nepatiesas informācijas izplatīšanu

SIA "Pirmais Baltijas kanāls" (PBK) pārsūdzēs Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) piemērotos sodus 16 000 eiro apmērā par nepatiesas informācijas izplatīšanu saistībā ar Covid-19 sacīja PBK pārstāvis Sergrejs Kārītis.

Viņš norādīja, ka NEPLP sodi ir piemēroti absolūti nepamatoti un neapšaubāmi tikšot pārsūdzēti normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.

Jau tika ziņots, ka NEPLP konstatējusi būtiskus likuma pārkāpumus PBK darbībā, piemērojot kopumā 16 000 eiro sodu. Padome secinājusi, ka programmā "Pirmais Baltijas Kanāls Latvija" izplatīta nepatiesa un maldinoša informācija par Covid-19 un tā infekciozitāti, tādējādi apdraudot sabiedrības veselību vai radot nopietnus un smagus tās apdraudējuma riskus.

Nepatiesi apgalvojumi par koronavīrusu, tostarp apgalvojot, ka tā esot zema lipīguma infekcija, ir izplatīti PBK programmas "Pirmais Baltijas Kanāls Latvija" 2020.gada 27.decembra raidījumā "Zdorovje" ("Veselība"), kā arī 2020.gada 30.decembra raidījumā "Žitj Zdorovo" ("Dzīvot ir lieliski"). To, ka izplatītā informācija ir nepatiesa, apstiprinājusi arī Veselības ministrija un Slimību profilakses un kontroles centrs, pārbaudot virkni šajos raidījumos pausto apgalvojumu.

Mediju uzraugs secinājis, ka abi PBK izdarītie pārkāpumi uzskatāmi par būtiskiem, jo tie skāruši īpaši aizsargājamas intereses - sabiedrības veselības intereses, turklāt ārkārtējās situācijas laikā. Raidījumā izplatītā informācija var atstāt sekas uz cilvēku izvēlēm, kas saistītas ar valstī noteikto ierobežojumu ievērošanu, tādējādi radot sekas arī veselības sistēmas darbībai kopumā.

Tādēļ padome par konstatēto pārkāpumu 27.decembra raidījumā "Zdorovje" ir PBK piemērojusi likumā noteikto maksimālo naudas sodu - 10 000 eiro. Savukārt par 30.decembra raidījumā "Žitj Zdorovo" pieļauto pārkāpumu - 6000 eiro lielu naudas sodu.