LETA10 нояб.

Pauž bažas par novadu reformas laikā reorganizēto pašvaldību darbinieku nākotni

Nav skaidrs, kas notiks ar to pašvaldību darbiniekiem, kuri strādā pašvaldībās, ko plānots reorganizēt Administratīvi teritoriālās reformas laikā, šodien izskanēja Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēdē.

Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) padomnieks Māris Pūķis norādīja, ka ir ļoti daudz neatrisinātu jautājumu, tostarp, kas notiks ar likvidējamo pašvaldību iestāžu darbiniekiem.

Neesot skaidrs, ne kā notiks darbinieku atlaišana, vai pamatojums būs darba vietas likvidācija, vai reorganizācija. Pūķis domā, ka situācija var kļūt dramatiska, jo daudzi cilvēki zaudēšot darbu, bet jaunajām pašvaldībām būs jāmeklē citi, kas viņus aizvietos.

Pūķa ieskatā, tas skaršot desmitiem tūkstošus pašvaldību darbinieku.

Neskaidrs jautājums esot arī par nomalēm, kas veidosies jaunajos novados, jo pašvaldības saviem spēkiem šo problēmu novērst nevarēs un būs vajadzīga valsts programma, pārliecināts Pūķi.

Lai pašvaldības varētu plānot administratīvo struktūru, ir jāzina "spēles noteikumi", taču tie nav zināmi, viņš pauda. Joprojām nav pieņemts jaunais likums Par pašvaldībām, nav solītā likuma Par vēsturiskajām zemēm, nav zināms jaunais finanšu izlīdzināšanas mehānisms un daudzi citi normatīvi, bez kuriem nav iespējama efektīva pašvaldības darba plānošana, teica Pūķis.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas valsts sekretāra vietniece reģionālās attīstības jautājumos Ilze Oša norādīja, ka vairāki normatīvi jau ir sagatavoti un drīz tiks pieņemti.

Viņa uzsvēra, ka administratīvi teritoriālā reforma nenozīmē kāda novada pievienošanu citam novadam, bet gan novadu reorganizāciju. Līdz ar to, nebūšot tā, ka centra pašvaldībā paliks strādāt visi esošie darbinieki, bet no nomalēm visi tikšot atlaisti.

Sākotnējā reorganizācijas procesā pilnīgi visi darbinieki tikšot saglabāti amatos un tad tikšot vērtēts kā pārstrukturēt resursus un kurus darbiniekus saglabāt.