ЛатвияLETA13 мар.

Pasta sūtījumos pērn konfiscētas 23 207 elektroniskās cigaretes un to uzpildes flakoni

Pasta sūtījumu muitas kontrolēs pagājušajā gadā izņemtas 23 207 elektroniskās cigaretes un to uzpildes flakoni, 1700 cigāru, 600 cigarešu, kā arī 721 iepakojums 10,6 kilogramu apmērā ar dažādiem citiem produktiem - tabaku, košļājamo tabaku, tabakas pulveri, nikotīna maisiņiem, ūdenspīpju tabaku informēja Valsts ieņēmumu dienesta (VID) pārstāvji.

Veicot pasta sūtījumu kontroli, VID Muitas pārvaldes amatpersonas komerciālos sūtījumos regulāri konstatē dažādus tabakas izstrādājumus, kā arī elektroniskās cigaretes un to uzpildes flakonus. Ar likumu noteikts, ka šādas preces iegādāties internetveikalā un saņemt pasta sūtījumā ir aizliegts.

VID Muitas pārvaldes Lidostas muitas kontroles punkta amatpersonas importa muitas deklarāciju un pasta sūtījumu muitas fiziskajās kontrolēs 2020.gadā 192 gadījumos konstatējušas dažādus tabakas izstrādājumus un uzpildāmās elektroniskās smēķēšanas ierīces, kas iegādātas ar distances līgumu, tādējādi pārkāpjot Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likuma nosacījumus. Pērn 92% gadījumu sūtījumos konstatētas elektroniskās cigaretes un to šķidrums.

2021.gada janvārī un februārī par šāda veida pārkāpumiem administratīvā pārkāpuma process sākts 16 gadījumos. Šā gada pirmajos divos mēnešos pasta sūtījumos konstatētas 236 elektroniskās cigaretes un uzpildes flakoni un 93 iepakojumi ar bezdūmu nikotīnu saturošu tabakas produktu un ūdenspīpju tabakas maisījumiem.

Visos gadījumos par pārkāpumu, par kuru atbildība paredzēta Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā, sākts administratīvā pārkāpuma process. Gadījumā, ja persona iesniedz muitas deklarāciju par sūtījumu, kurā atrodas šādas preces, norādot muitas deklarācijā nepatiesu informāciju par precēm, papildus tiek sākts administratīvais process par pārkāpumu, par kuru paredzēta atbildība Muitas likumā.

VID atgādināja, ka atbilstoši likumā noteiktajam internetveikalos ir aizliegts iegādāties tabakas izstrādājumus, elektroniskās cigaretes un uzpildes flakonus. Muitas kontrolēs atklājot sūtījumā šādas preces, tās tiek izņemtas un pie pircēja nenonāk. Par pārkāpumu fiziskajai personai piemēro naudas sodu no 100 līdz 210 eiro apmērā.

Savukārt, ja persona mēģina šādas preces atmuitot, deklarācijā par pasta sūtījumu norādot nepatiesu informāciju par precēm, fiziskajai personai papildus var piemērot brīdinājumu vai naudas sodu līdz 750 eiro.