COVID-19LETA13 мая

Pašlaik "Astra Zeneca" vakcīna pret Covid-19 tiek izmantota tikai balstvakcinācijai

Ņemot vērā neskaidrības ar piegādēm, pašlaik "Astra Zeneca" vakcīna tiek izmantota tikai balstvakcinācijai, ceturtdien valdības sēdē informēja veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Politiķis norādīja, ka ar "Astra Zeneca" vakcīnas piegādēm vēl arvien ir lielas neskaidrības. Zināms, ka Latvijai būs vēl viena piegāde - 12 000 devu, bet turpmākā situācija esot ļoti neskaidra.

"Tāpēc mēs vispār atturamies piedāvāt "Astra Zeneca" pirmajām devām. Mūsu politika ir, ka "Astra Zeneca" tiek izmantota tikai balsta vakcinācijai jeb otrajām devām cilvēkiem, kas to jau iepriekš ir saņēmuši," skaidroja amatpersona.

Ņemot vērā neskaidrības ar piegādēm un to, ka Eiropas līmenī notiek tiesvedība per "Astra Zeneca", pašlaik papildu šīs vakcīnas pasūtījumi nav plānoti, atzina Pavļuts. Taču Latvija rēķinās, ka saņems šogad plānotās piegādes.

Bija iecerēts, ka "AstraZeneca" vakcīna būs galvenā, kuru izmantos Eiropas Savienības (ES) iedzīvotāju imunizācijā pret Covid-19, jo tā ir lēta un to ir vienkārši lietot. Tomēr šī iecere izgāzusies, jo uzņēmums nespēj paredzētajos termiņos pildīt piegādes saistības. Turklāt radušās bažas, ka vakcīna ļoti retos gadījumos var izraisīt trombu veidošanos, tāpēc vairākas valstīs pārtraukta vai ierobežota tās izmantošana.

Par neizpildītajām saistībām ES kompāniju "Astra Zeneca" iesūdzējusi tiesā.

Izmantošanai ES apstiprinātas arī "Moderna", "Pfizer"/"BioNTech" un "Johnson & Johnson" ražotās vakcīnas pret Covid-19.