LETA21 окт.

Paramilitārās bandas kontrolē pusi Riodežaneiro

Paramilitārās bandas kontrolē vairāk nekā pusi Riodežaneiro teritorijas, ietekmi nodrošinot nabadzīgajos rajonos, kur mitinās 2,2 miljoni cilvēki, konstatēts pirmdien publicētā pētījumā.

Šīs bandas cita starpā nodarbojas arī ar reketu, un bieži vien rajonos, kas veido 57,5% Brazīlijas otras lielākās pilsētas teritorijas, tās ir faktiskā valsts vara, teikts pētījumā, ko veikušas divas augstskolas, tīmekļa monitoringa platformas un valdības noziedzības apkarošanas operatīvā atbalsta telefonlīnija.

41 rajonā, kur mīt 33% pilsētas iedzīvotāju, šie grupējumi noziedzīgo organizāciju konkurencē uzveikuši narkotirgoņu bandas.

Kā redzams pētījuma autoru sagatavotajā kartē, ar ziliem punktiņiem, kas apzīmē paramilitārās bandas, burtiski nosēta pilsētas rietumdaļa, kur tās sākotnēji izveidojās.

Mazākā blīvumā tie redzami pilsētas ziemeļos, kas tradicionāli bijusi narkotirgoņu bandu aktivitātes zona.

"Paramilitāro bandu izplešanās Riodežaneiro ir šokējoša, ņemot vērā, ka tās pašreizējā formā sāka organizēties tikai 2000.gados," skaidro autori.

Narkotirgoņu bandas, no kurām paramilitārie grupējumi bieži vien pārņem kontroli, veidojās starp 70. un 90.gadiem.

Lielākā daļa paramilitāro bandu dalībnieku ir bijušie policisti un citu drošības struktūru darbinieki.

Sākotnēji tās veidojās kā apkaimju kārtības sargu organizācijas, lai aizsargātu vietējos iedzīvotājus pret narkotirgoņu bandām.

Tomēr bandas drīz vien pašas pārvērtās par noziedzīgiem grupējumiem, pārņemot kontroli pār vairākām ekonomikās aktivitātes jomām, arī interneta un kabeļtelevīzijas pakalpojumiem un transportu, bet pēdējā laikā - arī būvniecību.