ЛатвияLETA27 мая

Pagaidām vēl nevar prognozēt Baltkrievijas situācijas ietekmi uz aktivitāti Latvijas gaisa telpā

Pašlaik vēl nevar prognozēt, kā Baltkrievijas situācija un tai pakārtotās reakcijas no citām valstīm un lidsabiedrībām, piemēram, lēmumi neizmantot Baltkrievijas gaisa telpu, ietekmēs Latvijas gaisa telpu norādīja par gaisa satiksmes organizēšanu Latvijā atbildīgās "Latvijas gaisa satiksmes" pārstāvis Arnis Lapiņš.

Viņš skaidroja, ka ap situāciju pašlaik ir pārāk daudz nezināmā - aviosabiedrības vēl nav pieņēmušas lēmumus par to, vai un kā pārvirzīt savus lidojumus, tāpat pašlaik nav konkrēta lēmuma arī no Latvijas valdības puses.

Lapiņš pauda, ka "reāli aprēķini", kā situācija ietekmēs Latvijas gaisa telpu, varētu būt zināmi aptuveni pēc nedēļas.

Jau ziņots, ka reaģējot uz Baltkrievijas varasiestāžu īstenoto aviokompānijas "Ryanair" civilā reisa piespiedu novirzīšanu un nosēdināšanu Minskas lidostā, Rinkēvičs ir vērsies pie satiksmes ministra ar aicinājumu aizliegt Latvijā reģistrētajām aviokompānijām izmantot Baltkrievijas gaisa telpu. Rinkēvičs uzsvēra, ka ņemot vērā notikušo, Baltkrievijas gaisa telpa nav uzskatāma par drošu, un nedrīkstam pieļaut mūsu pasažieru apdraudēšanu.

Ārlietu ministrs arī aicina pārtraukt sadarbību ar Baltkrievijas aviokompānijām, īpaši ar nacionālo aviokompāniju "Belavia".

Eiropadome pirmdienas vakarā vienojās par ekonomisku un personālu sankciju noteikšanu pret Baltkrieviju, tostarp aizliedzot Baltkrievijas aviosabiedrībām lidojumus Eiropas Savienības (ES) gaisa telpā un liedzot tām piekļuvi ES lidostām. Eiropadome pieprasīja nekavējoties atbrīvot abus aizturētos un garantēt viņu pārvietošanās brīvību. ES valstu un valdību vadītāji aicināja Eiropadomi pēc iespējas ātrāk pieņemt lēmumu par sankciju noteikšanu personām un organizācijām, kas saistītas ar šo incidentu, kā arī pieņemt turpmākas mērķtiecīgas ekonomiskās sankcijas. Eiropadome aicināja visas ES bāzētās aviosabiedrības izvairīties no lidošanas virs Baltkrievijas.

Vairākas aviosabiedrības nolēmušas apturēt lidojumus Baltkrievijas gaisa telpā.

Baltkrievijas režīma varas iestādes svētdien aviokompānijas "Ryanair" lidmašīnu, kas bija ceļā no Atēnām uz Viļņu, piespieda nolaisties Minskā, lai aizturētu opozīcijas līderes Svjatlanas Cihanouskas štāba locekli, opozīcijas medija "Nexta" dibinātāju un galveno redaktoru Romānu Protaseviču.