ЛатвияLETA26 янв.

Ornitoloģijas biedrība aicina trīs dienas ziņot par putniem dārzos

Latvijas Ornitoloģijas biedrība aicina ikvienu putnu draugu piedalīties akcijā "Ziņo par putniem dārzā", stundas garumā skaitot putnus pie barotavām informēja biedrības pārstāve Kitija Balcare.

Lai piedalītos, jāizvēlas vieta un stunda laika posmā no 29.janvāra līdz 31.janvārim un jāziņo novērojumi portālā "Dabasdati.lv" vai jāsūta rezultāti pa pastu Latvijas Ornitoloģijas biedrībai, Skolas ielā 3, Rīgā, LV-1010.

Putnus dārzos šai nedēļas nogalē skaitīs gan kaimiņvalstīs pēc vienotas metodikas, gan citviet Eiropā.

Akcijas koordinators Agnis Bušs skaidro, ka dalībnieka uzdevums ir vienas stundas laikā kādā no akcijas dienām saskaitīt, cik un kādu sugu putni uzturas dārzā, parkā vai pat kapsētā - jebkur, kur barojas putni. Lai veiktu šos novērojumus, nav obligāti jādodas ārpus telpām. Putnus, piemēram, putnu barotavā var droši vērot, arī lūkojoties pa logu, norāda Bušs.

Akcijas rīkotāji skaidro, ka skaitīšanai vislabāk izvēlēties vietu putnu barotavas vai putnu barošanās vietas tuvumā, tomēr var izvēlēties arī jebkuru citu vietu ar labu skatu.

Vērošanas laikā jāpieraksta katras novērotās putnu sugas lielākais skaits, kas vienlaikus redzams vienā vietā. "Neskaitiet putnus kopā. Tad sanāks, ka esat vairākkārt skaitījis vienus un tos pašus putnus. Neskaitiet tos putnus, kas pārlido pāri vai palido garām, bet neapstājas dārzā vai pie barotavas," skaidro rīkotāji.

Ja dalībnieks putnu nepazīst un nevarat atrast to putnu noteicējā, jāziņo to kā "Putns (nenoteikts)" un, ja iespējams, jāpievieno fotoattēls.

Organizatori arī akcentē, ka konkrētajā vietā putnus drīkst skaitīt tikai vienu reizi trīs dienu laikā. "Vairākkārtīga skaitīšana vienā vietā sagroza datus, jo skaitīsit vienus un tos pašus putnus. Otro, trešo vai ceturto reizi skaitiet putnus citā vietā," aicina rīkotāji.

Turklāt, arī nulle ir rezultāts, viņi piebilst. "Šīs nav sacensības, kurš novēros visvairāk putnu. Mērķis ir noskaidrot, cik putnu dzīvo dārzos ziemā," skaidro Latvijas Ornitoloģijas biedrībā.

Akcijas laikā pērn Latvijā putni tika skaitīti 40 vietās, kopumā novērojot 2025 putnus no 45 sugām. Visbiežāk ziņots par lielo zīlīti, zilzīlīti un lauku zvirbuli. Vidēji vienā dārzā tika novērots 51 putns no septiņām sugām. Vislielākais putnu sugu skaits, kas 2020.gadā akcijas laikā novērots vienā uzskaites vietā, ir 22.

Ideja par akciju "Ziņo par putniem dārzā" aizgūta no Lielbritānijas, kur putnus dārzos ziemā skaita kopš 1979.gada. Akcija Latvijā norisinās jau piekto gadu.