LETA10 февр.

Navaļnija līdzgaitnieks aicina uz jaunu protestu taktiku

Krievijas opozīcijas līdera Alekseja Navaņija reģionālā tīkla vadītājs Leonīds Volkovs nācis klajā ar aicinājumu uz jaunu protesta akciju, mudinot pilsoņus svētdien uz īsu brīdi pulcēties lielo pilsētu dzīvojamo kvartālu pagalmos un iedegt savu mobilo tālruņu lukturīšus.

Akcijas sākums paredzēts plkst.20, un tā ilgs 15 minūtes.

Jaunā protestu taktika, kas līdzīga tai, kuru opozīcija nesen pielietojusi Baltkrievijā, liegs iejaukties policijai un ļaus piedalīties ikvienam, otrdien savā "Facebook" lapā norādījis Volkovs.

Iecerētā protesta akcija sakrīt ar Valentīna dienu.

"Jūs pacelsies savu tālruņu lukturīšus, bet kāds, iespējams, atnesīs sveces, un ar tām (gaismiņām) izveidosiet sirds formu. Jūs to no augšas, no kāda dzīvokļa, nofotografēsiet un publicēsiet "Instagram". Piepildīsim sociālos medijus ar tūkstošiem mirdzošu siržu no desmitiem Krievijas pilsētu," raksta ieslodzījumā esošā opozīcijas līdera līdzgaitnieks. "Nekāda OMON'a, nekādu baiļu."

Kā ziņots, Navaļnijs tika aizturēts 17.janvārī lidostā, atgriežoties no Vācijas, kur viņš atlaba pēc augustā notikušā slepkavības mēģinājums, saindējot ar ķīmisko kaujas vielu "Novičok".

Savukārt 2.februārī Maskavas tiesa apmierināja Krievijas Federālā sodu izpildes dienesta (FSIN) prasību nomainīt Navaļnijam 2014.gadā piespriesto nosacīto sodu pret reālu trīsarpus gadu cietumsodu.

Protestu laikā pret Navaļņija apcietināšanu un vēlāko notiesāšanu visā Krievijā aizturēti vairāk nekā 11 000 cilvēku, un policija pret demonstrantiem pielieto arvien nežēlīgāku taktiku.

Vairāki tuvākie Navaļnija līdzgaitnieki šobrīd atrodas mājas arestā un viņiem draud dažādas kriminālapsūdzības.

Pagājušajā nedēļā pēc kārtējās demonstrācijas vardarbīgas apspiešanas Volkovs paziņoja, ka protesti atliekami līdz pavasarim un ka protestu akciju rīkošana katru nedēļas nogali novedīs vienīgi pie jauniem arestiem.

Tomēr otrdien viņš atzinis, ka nepieciešams ķerties pie kā tāda, "kas ir spēcīgāks par bailēm" no represijām, un jāsarīko demonstrācija, kuru policija nespēs izjaukt.

"Mēs jau esam kļuvuši par vairākumu, taču Putins mūs šķeļ ar [policijas] kordoniem, lai mēs viens otru nevarētu redzēt un nevarētu ieraudzīt, cik daudz mūs ir. Mums jāatrod izeja, lai to pārvarētu," uzsver Volkovs.

Uz jautājumu, vai aicinājums pulcēties dzīvojamo kvartālu pagalmos būtu uzskatāms par nelikumīgu, prezidenta Vladimira Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs atzinis, ka to "grūti pateikt".

Taču tajā pašā laikā viņš žurnālistiem uzsvēris, ka gadījumā, ja kāds Krievijā likumu pārkāps, tiesībsargāšanas iestādes to sauks pie atbildības.