LETA24 мая

NATO pēc aiziešanas no Afganistānas turpinās apmācīt Afganistānas karavīrus

NATO pēc aiziešanas no Afganistānas turpinās apmācīt Afganistānas armijas īpašos spēkus ārpus valsts, pagājušonedēļ paziņojis NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs.

"Pabeidzot mūsu militāro klātbūtni, mēs atveram jaunu nodaļu," žurnālistiem Parīzē pēc sarunām ar Francijas prezidentu Emanuelu Makronu sacīja Stoltenbergs.

Viņš sacīja, ka NATO pēc aiziešanas no Afganistānas turpinās atbalstīt Afganistānas drošības institūcijas ar padomu un sniegs finansiālu atbalstu. NATO arī plāno nodrošināt militāro izglītību un apmācības ārpus Afganistānas, koncentrējoties uz īpašo operāciju spēkiem.

Kur šādas apmācības tiks organizētas, pagaidām nav zināms.

ASV 1.maijā oficiāli sāka izvest savus atlikušos spēkus no Afganistānas, gatavojoties pielikt punktu savai gandrīz 20 gadus ilgušajai klātbūtnei šai valstī, bet vienlaikus raisot bažas par turpmāko notikumu attīstību Afganistānā pēc starptautisko spēku aiziešanas.

Vienlaikus norisinās arī NATO misijas "Resolute Support" spēku izvešana no Afganistānas.

Pagaidām nav skaidrs, kāda līmeņa drošības pasākumi pēc tam būs nepieciešami vēstniecību aizsargāšanai Kabulā un kas tos nodrošinās. Jāaizsargā būs arī Kabulas lidosta.

Stoltenbergs sacīja, ka NATO plāno "finansēt pakalpojumu sniegšanu, tostarp atbalstu Kabulas lidostas funkcionēšanai". Jautāts paskaidrot sīkāk, viņš sacīja, ka NATO pašreiz apspriež detaļas un konsultējas par tālākajiem soļiem.

Tikmēr vardarbība Afganistānā turpinās.

Amatpersonas ceturtdien ziņoja, ka sprādzienos uz ceļa Afganistānas dienvidos un vidienē nogalināti 13 cilvēki, tostarp deviņi vienas ģimenes locekļi. Savukārt Afganistānas rietumos kaujinieki apturēja autobusu, lika no tā izkāpt trim vīriešiem un viņus nošāva.

Par šiem uzbrukumiem neviens nav uzņēmies atbildību. Valdība vainoja talibus, kuri to noliedza.