LETA23 нояб.

Mūrnieks prognozē IDB darba apjoma palielināšanos nākamajos piecos gados

Nākamajos piecos gados Iekšējā drošības biroja (IDB) darba apjoms palielināsies, intervijā prognozēja IDB priekšnieks Valters Mūrnieks.

Novembrī apritēja pieci gadi kopš IDB izveidošanas, un šis laiks pagājis ļoti intensīvi, jo praktiski no nulles ir izveidota jauna, profesionāla komanda, ar kuru birojs spēj izmeklēt un atklāt patiešām sarežģītus valsts amatpersonu iespējami veiktos noziedzīgos nodarījumus, norādīja Mūrnieks.

Šajā laikā kriminālvajāšanas sākšanai IDB nosūtījis 228 kriminālprocesus, izskatījis un izanalizējis vairāk nekā 5600 iesniegumu, veicis plašu prevencijas darbu un diskutējis ar iestādēm, kā tās pašas var veikt savu iekšējo risku kontroli un mazināt tos, pirms kāda no amatpersonām ir veikusi iespējamu noziegumu, skaidroja Mūrnieks.

"Runājot par nākamo IDB piecgadi, sagaidāms, ka darba apjoms palielināsies. Ar to nevēlos teikt, ka palielināsies valsts amatpersonu veikto noziedzīgo nodarījumu skaits, vai vismaz ceru, ka tā nenotiks. Manuprāt, biroja veiktās pirmstiesas izmeklēšanas procesu skaits palielināsies vismaz divu iemeslu dēļ," uzsvēra Mūrnieks.

Uzskaitot šos iemeslus, viņš minēja, ka, pirmkārt, pa šiem gadiem ir izveidota "patiešām profesionāli sabalansēta IDB komanda" un birojs spēj identificēt un atklāt komplicētus noziedzīgos nodarījumus, turklāt darīt to efektīvi un salīdzinoši īsos termiņos.

Pirmajos piecos darbības gados no visiem kriminālprocesiem, kuros birojs ir veicis pirmstiesas izmeklēšanu, 90% pieņemts lēmums par kriminālprocesa virzību, un tikai minimāls lietu skaits ir nodots papildizmeklēšanai vai izbeigts, norādīja IDB vadītājs.

"Šie ir ļoti labi darba rezultāti, un, pārrunājot tos ar maniem kolēģiem no kaimiņvalstīm, citām Eiropas valstīm un arī aizokeāna valstīm, esam saņēmuši ļoti atzinīgu mūsu darba kvalitātes vērtējumu un pat zināmā mērā pārsteigumu, kā mēs ātrā tempā esam sasnieguši tik augstus darba rezultātus," norādīja Mūrnieks.

"IDB komandas profesionalitātei ir arī zināms blakusefekts, ja tā var teikt, - pastāvīgi palielinās biroja izmeklēto un atklāto valsts amatpersonu iespējami veikto noziedzīgo nodarījumu skaits, un arī turpmāko gadu laikā, visticamāk, IDB izmeklēto kriminālprocesu skaits turpinās palielināties," uzsvēra Mūrnieks.

Kā otru iemeslu, kāpēc IDB veiktās pirmstiesas izmeklēšanas procesu skaits palielināsies, viņš minēja Latvijas cilvēku pieaugušo tiesisko apziņu. Sabiedrība ir informēta par IDB darbību un pārliecinājusies, ka birojs pēc iesnieguma saņemšanas par iespējamu likumpārkāpumu lietu izmeklēs un nodos kriminālvajāšanai.

"Protams, IDB nevar ietekmēt tiesu, bet savu darbu mēs izdarām maksimāli ātri un kvalitatīvi. Sabiedrībai pamanot mūsu darbību, palielinās arī birojā saņemto, turklāt, ļoti bieži - pamatoto - iesniegumu skaits. Nenoliedzami, ka IDB nestrādā tikai tāpēc, lai ierosināto kriminālprocesu skaits ik gadus palielinātos," norādīja IDB priekšnieks.

Biroja mērķis ir radīt valsts pārvaldē strādājošo un sabiedrības pārliecību, ka ir vērts savus darba pienākumus veikt maksimāli godprātīgi un neiesaistīties nelikumīgās nodarbēs arī ārpus darba laika. Tāpat biroja mērķis ir pakāpeniski izskaust noziedzīgu nodarījumu veikšanu valsts amatpersonu vidū, bet - lai tas pilnībā notiktu, vēl ir gana tāls ceļš ejams, piebilda Mūrnieks.