LETA8 апр.

Morisons Austrālijas lēnajā vakcinācijas kampaņā vaino ES

Austrālijas premjerministrs Skots Morisos šonedēļ lēnajā vakcinācijas kampaņā vainojis problēmas ar vakcīnu piegādēm no Eiropas Savienības (ES).

Vakcīnu trūkums un stingrā eksporta kontrole, ko ieviesusi Eiropas Komisija (EK), nozīmē, ka Austrālija saņēmusi tikai 700 000 no līgumos paredzētajiem 3,8 miljoniem "AstraZeneca" vakcīnas devu.

Rezultātā Austrālija atpaliek no vakcinācijas grafika, un sabiedrībā pieaug neapmierinātība ar to.

Valdība sākotnēji solīja līdz marta beigām izlietot četrus miljonus vakcīnas devu, bet tā vietā līdz trešdienai izmantoti tikai 920 000 devu.

"3,1 miljons vakcīnu neieradās Austrālijā - tas ir fakts," preses konferencē sacīja Morisons.

"Tas nav strīds. Tas nav konflikts. (..) Tā nav sadursme. Tas ir vienkāršs fakts," uzsvēra premjers.

Austrālija ir saņēmusi aptuveni 870 000 "Pfizer"/"BioNTech" vakcīnas devu, kas tiek izmantotas mediķu un citu būtisko dienestu darbinieku potēšanai.

Plašākas sabiedrības vakcinēšanai varasiestādes paļāvās uz importētajām un lokāli saražotajām "AstraZeneca" vakcīnas devām.

Taču ES martā apturēja 250 000 "AstraZeneca" devu eksportu no Itālijas uz Austrāliju, uzskatot, ka "AstraZeneca" nav izpildījis savas saistības pret ES. Kopš tā laika ES ir vēl vairāk pastiprinājusi vakcīnu eksporta kontroli. Morisona valdība tobrīd uzsvēra, ka tas neietekmēs Austrālijas vakcinācijas plānu.

Morisons šodien pavēstīja, ka ES amatpersonas apliecinājušas viņam, ka "AstraZeneca" lūgumi atļaut eksportu pašreiz tiek apstrādāti.

Morisons piebilda, ka joprojām gaida arī ES atbildi uz lūgumu novirzīt Austrālijai paredzēto miljonu devu uz kaimiņos esoši Papua Jaungvineju, kas piedzīvo plašu pandēmijas uzliesmojumu.

Pandēmijas sākumā Morisons pauda pārliecību, ka Austrālija būs viena no pirmajām rindā uz vakcīnām, jo bija noslēgusi līgumus ar "AstraZeneca", "Pfizer" un "Novavax".

Lēnā vakcinācijas gaita pēdējā laikā ir novedusi pie asas vārdu apmaiņas starp Morisonu un amatpersonām, kas vada potēšanas programmu.

"Skotam Morisonam jābeidz izliekties, ka steigas nav. Vakcinācija ir mūsu biļete atpakaļ pie normālā - valdībai ir jāsāk kustēties," paziņojis opozīcijas līderis Entonijs Albanīzs.