Mjanmā policija otrdien centusies apspiest protestus pret militārās huntas sarīkoto apvērsumu un veikusi kratīšanu apvērsuma gaitā apcietinātās valdības vadītājas Aunas Sanas Su Či Nacionālās Demokrātijas līgas (NLD) galvenajā birojā Jangonā.
Policija pielietojusi ūdens metējus pret protestētājiem un raidījusi gaisā brīdinājuma šāvienus.
No vairākām Mjanmas pilsētām saņemtas ziņas, ka daudzi protestētāji ir ievainoti, tostarp vairāki cilvēki guvuši smagas traumas.
"Nesamērīgā spēka izmantošana pret demonstrantiem ir nepieņemama," paziņojusi ANO pārstāve Mjanmā.
Mjanmas otrajā lielākajā pilsētā Mandalajā policija pielietoja ūdensmetējus pret protestētājiem, un aculiecinieki ziņo, ka policija raidījusi gaisā vismaz divus brīdinājuma šāvienus sākotnējos mēģinājumos izklīdināt demonstrantus.
Vairākos video, kas uzņemti Mandalajā, dzirdams šāvienu troksnis un redzams, kā policisti sit ar stekiem bēgošus protestētājus.
Ieraksti sociālajos medijos liecina, ka policija Mandalajā aizturējusi vairāk nekā 20 cilvēkus.
Policija pielietojusi ūdensmetējus pret protestētājiem arī Mjanmas galvaspilsētā Nepjido.
Saņemtas ziņas, ka Nepjido pret protestētājiem raidītas arī gumijas lodes, ievainojot vairākus cilvēkus.
Sociālajos medijos izplatījušās arī neapstiprinātas ziņas par šaušanu ar īstām lodēm un bojāgājušajiem protestētāju vidū, kas var izprovocēt vardarbīgu vēršanos pret varasiestādēm, par ko brīdinājuši Mjanmas pilsoniskās nepakļaušanās kustības aizstāvji.
Drošības spēki otrdienas naktī veica kratīšanu NLD birojā Jangonā. Pagājušajā nedēļā kratīšanas notika arī partijas reģionālajos birojos.
NLD preses pārstāvis sociālajā tīklā "Facebook" ziņo, ka karavīri konfiscējuši dokumentus un datorus.
Jangonā un citos protesta kustības centros hunta aizliegusi pulcēties vairāk nekā pieciem cilvēkiem, kā arī izsludinājusi nakts komandantstundu. Par ierobežojumu pārkāpšanu var tikt piemērots līdz pusgadam ilgs cietumsods vai sodanauda, taču protestētājus šie draudi nav apstādinājuši.
Mjanmā 1.februārī notika militārais apvērsums, un tā gaitā tika aizturēta valdības vadītāja Su Či un citi valdošās NLD augstākie līderi.
Ģenerāļi puča sarīkošanu pamato ar novembra vēlēšanās it kā notikušajām nelikumībām. NLD šajās vēlēšanās guva pārliecinošu uzvaru.
Hunta uz gadu izsludinājusi ārkārtējo stāvokli, solot pēc tam sarīkot jaunas vēlēšanas, tiesa gan, precīzi nenorādot, kad tieši tās varētu notikt.