LETA9 дек.

Masku nēsāšana bērniem ir droša un nepieciešama

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ārsti uzsver, ka masku nēsāšana nerada negatīvas sekas valkātāju veselībai, pilnīgi pretēji - tā pasargā ne tikai no Covid-19, bet arī no citiem slimību ierosinātājiem un alergēniem.

Kā informēja slimnīcas pārstāve Dace Zaldāte-Rozentāle, šobrīd, kad vīrusa izplatība ir būtiski palielinājusies, masku nēsāšana bērniem ir ļoti svarīga tālākai Covid-19 slimības izplatības ierobežošanai.

Skaidrojot šo nostāju, Bērnu slimnīcas virsārste Renāte Snipe, norāda, ka "mums visiem ir jāsaprot, ka pareiza sejas masku nēsāšana ikvienā vietā, kur atrodas vairāk nekā viens cilvēks, būtiski samazina risku inficēties". Turklāt cilvēki ar hroniskām saslimšanām tā savu veselību var pasargāt arī no citām saslimšanām, piebilst mediķe.

Bērni kopē pieaugušos, un, ja ģimenē masku nēsāšanu pieņem kā neatņemamu šī brīža dzīves sastāvdaļu, arī bērni jau no ļoti agra vecuma to pieņems. Kaut arī bērni ar Covid-19 slimo daudz vieglāk nekā pieaugušie, viņi var būt tā izplatīšanas avots, tāpēc, pieaugot saslimstības rādītājiem valstī, ir jāizturas ar sapratni pret drošības pasākumiem, pauž Snipe.

"Distancēšanās un masku valkāšana ir, lai mūs visus pasargātu, nevis ierobežotu mūsu brīvību. Jā, iespējams, bērnam sākumā var būt kāds diskomforts vai var likties, ka tas ir neērti, bet pie tā ātri pierod un tas vairs netraucē," skaidro mediķe.

Viņa tostarp norāda, ka jo ātrāk visi atbildīgi izturēsies pret drošības pasākumiem - nepulcēsies, pareizi lietos sejas maskas, jo straujāk mazināsies infekcijas izplatība, un bērnu atkal varēs staigāt bez maskas.

Stāsti, ka maskas ir kaitīgas, ir viltus ziņas, un šādu informāciju tiražēt tālāk ir necieņa pret ikvienu, kurš ar savu atbildīgo rīcību dara visu, lai ierobežotu infekcijas izplatīšanos, uzsver Snipe.

Kā piemēru viņa min faktu, ka ķirurgi un anesteziologi operāciju zālē, kur viņi pavada garas stundas, maskās strādā jau gandrīz simts gadus. Šajā laikā viņiem nepārtraukti ir jākoncentrējas un jāpieņem atbildīgi lēmumi, jo no tā ir atkarīga pacienta dzīvība.

"Ja maskas viņiem radītu hronisku hipoksiju, kā apgalvo viltus ziņu izplatītāji, - kā viņi spētu kvalitatīvi veikt savus pienākumus? Un neviens nebūtu gatavs strādāt šajās profesijās, jo kurš gan izvēlētos profesiju, kurā ik dienu tik ļoti ir apdraudēta veselība?" argumentē Snipe.

Tāpat viņa atzīmē, ka bērni, kuri slimo ar onkoloģiskām saslimšanām un saņem ķīmijterapiju, periodos, kad viņu imunitāte ir ļoti nomākta, gan paši, gan viņu vecāki nēsā maskas, lai bērnu pasargātu no dažādām infekcijām, bet nekad vecāki pret to nav iebilduši vai izteikuši apgalvojumus, ka mediķi rada risku viņu veselībai. "Tad kāpēc veselo bērni vecāki saredz apdraudējumu?" retoriski vaicā mediķe.

"Mēs mudinām mācīt bērniem, kā pareizi uzlikt un noņemt masku, kā pareizi to valkāt tā, lai ir nosegta mute un deguns, un regulāri mainīt, jo tiklīdz maska ir palikusi mitra, tā kļūst mazāk gaisa caurlaidīga. Savu pacientu vidū redzu, ka, ja vecāki paši atbildīgi izturas pret masku valkāšanu, jau vismaz no piecu gadu vecuma arī bērni to labprāt dara," saka Snipe.

Tā ir paradumu maiņa, bet, kā norāda mediķe, lai infekcijas izplatība apstātos, ir jāsaprot, ka katram jāsāk ar sevi un savu ģimeni - daudz laika jāpavada ārā svaigā gaisā, ar draugiem jākomunicē, izmantojot attālinātas komunikācijas iespējas, un, ja jāuzturas telpās kopā ar vēl kādu, kas nav ģimenes loceklis, tad visiem ir pareizi jānēsā maskas.

Jau ziņots, ka sakarā ar epidemioloģiskās situācijas pasliktināšanos nesen valdība pieņēma lēmumu noteikt sejas masku valkāšanu arī sākumskolēniem.

Sakarā ar šo tapa iniciatīva portālā "Manabalss.lv", kurā tika aicināts atcelt prasību sākumskolēniem skolās lietot sejas maskas. Līdz šim šo iniciatīvu ir parakstījuši vairāk nekā 27 000 iedzīvotāju.