LETA16 нояб.

Ļitviņenko atraitne prasa ECT no Krievijas piedzīt 3,5 miljonus eiro

Londonā 2006.gadā noindētā Kremļa kritiķa Aleksandra Ļitviņenko atraitne Marina Ļitviņenko Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT) iesniegusi prasību pret Krieviju, prasot no tās piedzīt 3,5 miljonus eiro kompensāciju par viņas vīra saindēšanu ar radioaktīvu vielu, vēsta laikraksts "The Guardian".

"Ir pagājuši teju 14 gadi kopš mana vīra noslepkavošanas. Mums nācās cīnīties, lai panāktu publisku izmeklēšanu. Bija vajadzīgs daudz laika, lai novestu lietu līdz tiesai. Tas bija noziegums, kuru pasūtīja valsts. Šobrīd mēs runājam ne tikai par mana vīra, bet arī Sergeja un Jūlijas Skripaļu, kā arī Krievijas opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija saindēšanu. Tas bija ķīmiskais ierocis, aizliegts iznīcināšanas ierocis," laikrakstam pavēstīja Marina Ļitviņenko.

Pēc viņas teiktā, viņa saprot, ka cilvēkus, kas pastrādāja šo noziegumu, neizdosies nogādāt Londonā, taču "kādam vienalga ir jāatbild".

Aleksandrs Ļitviņenko, kurš no Krievijas slepenā dienesta aģenta bija kļuvis par Kremļa kritiķi, 2006.gada novembrī nomira pēc tam, kad bija iedzēris ar radioaktīvo poloniju-210 saindētu tēju kādā Londonas viesnīcā. Izmeklēšanā tika konstatēts, ka viņu noslepkavojis Krievijas izlūkdienests, domājams, ar Krievijas prezidenta Vladimira Putina piekrišanu.

Lielbritānija ir nosaukusi divus Ļitviņenko slepkavībā aizdomās turētos, kas vēl arvien dzīvo brīvībā Krievijā.