МирLETA27 янв.

Lietuvas un Latvijas vārdā paustas bažas par Ķīnas un Krievijas ciešo sadarbību

Lietuvas ārlietu ministrs Gabrieļus Landsberģis šonedēļ attālinātajā Eiropas Savienības (ES) ārlietu ministru apspriedē ar Japānas ārlietu ministru Tošimicu Motegi savas valsts un Latvijas vārdā izteicis bažas par Ķīnas un Krievijas ciešo sadarbību.

Kā norādīts Lietuvas Ārlietu ministrijas paziņojumā, attālinātajā sarunā skarti ģeopolitiskie izaicinājumi Indijas un Klusā okeāna reģionā.

Landsberģis paudis satraukumu par ļoti ciešo sadarbību starp Ķīnu un Krieviju un iespējamajiem hibrīddraudiem un uzsvēris ES un Japānas sadarbības līdzsvarojošo lomu reģiona drošības uzturēšanā, kā arī transatlantiskās sadarbības nozīmi.

Ārlietu ministru apspriedē runāts arī par ES reakciju uz Krievijas opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija apcietināšanu, Covid-19 vakcīnām ES Austrumu partnerības valstīm, attiecībām ar jauno ASV administrāciju, situāciju Venecuēlā un Honkongā un citiem jautājumiem.

Runājot par Navaļniju, Landsberģis uzsvēris, ka Kremļa stratēģija neslēpti vērsta uz to, lai novāktu no ceļa visus, kas var apdraudēt Vladimiru Putinu, un aicinājis ES neaprobežoties tikai ar politiskiem paziņojumiem par sistemātiskiem cilvēktiesību pārkāpumiem.

"Kremli biedē gaisā jūtamās pārmaiņas, bet Navaļnijs, kurš tik tikko izdzīvoja pēc mēģinājuma viņu noindēt, simbolizē pārmaiņas, uz kurām cilvēki cer. Uz viņa apcietināšanu mums jāreaģē pārliecinoši, jāturpina apspriesties un atrast kopsaucēju ES nostājā attiecībā uz ierobežojošiem pasākumiem pret personām, kuras atbildīgas par Navaļnija apcietināšanu. Nedrīkstam samierināties ar cilvēktiesību pārkāpumiem nedz Maskavā, nedz Minskā, nedz Honkongā," norādījis Lietuvas ārlietu ministrs.

Viņš mudinājis šim nolūkam izmantot jauno ES instrumentu - ES globālo cilvēktiesību sankciju režīmu - un aicinājis bloku arī turpmāk pret Krieviju ieturēt līdzsvarotu un principiālu politiku.

Runājot par Covid-19 vakcīnām, Landsberģis uzsvēris, ka Eiropas Savienībai ne tikai efektīvi jārisina jautājums par savu pilsoņu potēšanu, bet jāpalīdz nodrošināt pieeju vakcīnām arī Austrumu partnerības valstīm.