Lietuva un Polija sāk izpētes darbus augstsprieguma līdzstrāvas kabeļa "Harmony Link" vilkšanai Baltijas jūrā.
Šis starpsavienojums būs Baltijas valstu un pārējās Eiropas elektrotīklu sinhronizēšanas projekta svarīgākā un izmaksu ziņā dārgākā daļa, ko paredzēts izveidot līdz 2025.gada beigām.
Izpētes darbus veiks Polijas kompānijas "Mewo", Gdiņas Jūras universitātes un Lietuvas kompānijas "Garant Diving" veidots konsorcijs, ar ko abu valstu pārvades sistēmu operatori "Litgrid" un PSE parakstījuši līgumu, norādīts "Litgrid" paziņojumā.
Uzņēmumi gatavojas ģeofiziskās un ģeotehniskās izpētes darbus plānotā kabeļa trasē uzsākt jau šogad un pabeigt nākamā gada trešajā ceturksnī, lai tad sagatavotu informāciju, kas nepieciešama kabeļa vilkšanas un tā apsardzības stratēģijai, cita starpā uzrādot, piemēram, nogrimušus kuģus, nesprāgušus spridzekļus vai citus bīstamus jūras dibenā atrastus objektus.
"Mewo" veikusi jūras dibena izpētes darbus vēja parku izveidei, cauruļvadu un telekomunikāciju kabeļu ierīkošanai.
Pašlaik PSE un "Litgrid" izstrādā "Harmony Link" teritoriju plānojumu un ietekmes uz vidi novērtējumu..
700 megavatu kabelis "Harmony Link", kas izmaksās aptuveni 680 miljonus eiro, savienos Žarnovecas apakšstaciju Polijā ar Darbēnu apakšstaciju Lietuvā. Šis starpsavienojums būs 330 kilometrus garš, no tiem 290 kilometru garumā tas stiepsies pa Baltijas jūru.
Viss sinhronizācijas projekts izmaksās apmēram 1,6 miljardus eiro, un lielāko daļu šīs summas segs Eiropas Savienība.
"Harmony Link" būs otrais energosistēmu starpsavienojums starp Poliju un Lietuvu - kopš 2016.gada jau darbojas maiņstrāvas savienojums "LitPol Link" starp Alītu Lietuvā un Elku Polijā.