LETA1 окт.

Liepājā pretterorisma mācībās izspēlēta transportlīdzekļa ietriekšanās pūlī

Liepājā šonedēļ notikušas Valsts drošības dienesta (VDD) organizētas pretterorisma mācības, kurās izspēlēta transportlīdzekļa ietriekšanās pūlī.

VDD informēja, ka VDD pretterorisma eksperti operatīvo dienestu Kurzemes reģiona pārstāvjiem vadīja informatīvu semināru par teroristiska uzbrukuma gadījumā notikuma vietā veicamajām darbībām.

Tāpat operatīvo dienestu pārstāvjiem bija iespēja teorētiskās zināšanas izmēģināt praksē, norisinoties galda mācībām, kuru laikā bija jāplāno savu resursu koordinēšana un izvietošana notikuma vietā.

Tāpat dienestu pārstāvji izspēlēja savstarpējo sadarbību un operācijas vadību, pēc iespējas pietuvinot to rīcībai reāla terora akta gadījumā. Galda mācību scenārijs paredzēja, ka publiska masu pasākuma laikā noticis terora akts, izmantojot kombinētas uzbrukuma metodes - aukstos ieročus un transportlīdzekļa ietriekšanos pūlī.

VDD vadīto mācību mērķis ir atbildīgajiem dienestiem veidot vienotu izpratni par veicamajām darbībām pēc terora akta un pilnveidot prasmes savstarpēji koordinēti rīkoties notikuma vietā, veicot seku likvidācijas pasākumus.

Šim nolūkam VDD 2018.gadā izstrādāja dienestu rīcības vadlīnijas teroristiska rakstura uzbrukuma gadījumam. Mācībās Liepājā operatīvo dienestu pārstāvji pārbaudīja un pilnveidoja savu gatavību rīkoties atbilstoši vadlīnijās noteiktajam.

Šādas galda mācības pirmo reizi tika organizētas kādā no Latvijas reģioniem. VDD arī turpmāk plāno pievērst īpašu uzmanību operatīvo dienestu reaģēšanas un sadarbības spēju pilnveidošanai tieši Latvijas reģionos.

VDD vadītajās mācībās piedalījās pārstāvji no Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta, Valsts policijas, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta, Ģenerālprokuratūras, Liepājas pilsētas Pašvaldības policijas, Valsts robežsardzes, Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem un Liepājas pilsētas domes.

Latvijā terorisma draudu līmenis pašlaik ir zems, un VDD rīcībā esošā informācija neliecina, ka tas tuvākajā laikā varētu paaugstināties. Vienlaikus vairākās Eiropas valstīs saglabājas paaugstināti terorisma draudi. Cilvēku masveida pulcēšanās vietas joprojām ir viens no galvenajiem teroristu uzbrukumu mērķiem.