LETA6 окт.

Lielbritānijas tiesa atceļ Gvaido atzīšanu par Venecuēlas prezidentu

Strīdā par Venecuēlas zeltu, kas atrodas Anglijas Bankā, apelācijas tiesa Londonā pirmdien atcēlusi spriedumu, ar kuru par Venecuēlas valsts galvu atzīts opozīcijas līderis un Nacionālās asamblejas spīkers Huans Gvaido.

Venecuēlai Anglijas Bankā glabājas zelts 1,8 miljardu ASV dolāru (1,6 miljardu eiro) vērtībā, un Venecuēlas prezidenta Nikolasa Maduro valdība paziņojusi, ka vēlas pārdot daļu šī zelta viena miljarda (886 miljonu eiro) dolāru vērtībā, jo tai esot nepieciešami līdzekļi, lai iegādātos pārtiku un medikamentus cīņai ar Covid-19 epidēmiju.

Tomēr Londonas Augstā tiesa jūlijā nolēma, ka Maduro valdībai nav tiesību rīkoties ar šo zeltu, jo Lielbritānija par Venecuēlas valsts galvu atzīst Gvaido, kurš sevi pasludinājis par pagaidu prezidentu.

Apelācijas tiesa Londonā šodien atcēla šo spriedumu, ar kuru Gvaido atzīts par Venecuēlas prezidentu.

Apelācijas tiesas tiesneši paziņoja, ka devuši rīkojumu Lielbritānijas tiesām veikt detalizētu faktu izpēti, lai noteiktu, vai Lielbritānijas valdība atzīst, ka Maduro faktiski vēl arvien ir Venecuēlas valsts un valdības galva.

Anglijas Banka, kas ir Lielbritānijas centrālā banka, ir pasaulē otrā lielākā zelta glabātāja pēc ASV centrālās bankas Federālās rezervju sistēmas.

Nacionālās asamblejas spīkers Gvaido 2019.gada janvārī pasludināja sevi par Venecuēlas pagaidu prezidentu, un viņu par tādu ir atzinušas vairāk nekā 50 valstis, tostarp ASV. Reālā vara gan atrodas Maduro rokās, un viņu atbalsta arī bruņotie spēki.