LETA11 нояб.

Lībijas konflikta puses sāk tiešas politiskās sarunas Tunisijā

Lībijas konflikta puses kaimiņvalstī Tunisijā sāka tiešas ANO atbalstītas politiskas sarunas, šādi atsākot centienus panākt mieru kara plosītajā Ziemeļāfrikas valstī.

Lībijas politiskā dialoga forumu, kas ilgs sešas dienas, atklāja ANO Lībijas atbalsta misijas vadītāja Stefanija Viljamsa.

Forumā piedalās 75 delegāti no Lībijas. Tā pirmā sanāksme tīmekļa formātā notika pagājušās mēneša beigās.

Ceļš uz forumu sagatavots, oktobrī parakstot pamiera vienošanos, sacīja Viljamsa.

Tunisijas prezidents Kaiss Saieds, kas arī piedalījās foruma atklāšanā, mudināja stiprināt Lībijas vienotību.

"Es mudinu koncentrēties uz vienotu Lībiju. Nav vietas sašķeltai Lībijai. Daži runā par austrumiem un rietumiem, bet Lībijas tauta ir viena," sacīja prezidents.

Viņš arī mudināja tos, kas atradīsies pie varas pārejas periodā, vēlāk nekandidēt prezidenta un parlamenta vēlēšanās, lai izvairītos no spriedzes.

Lībijas konflikta puses 23.oktobrī Ženēvā parakstīja vienošanos par uguns pārtraukšanu.

Pagājušajā nedēļā abu pušu militārie līderi pirmo reizi tikās Lībijā. Tas notika Gadamesas pilsētā.

Puses vienojās spert soļus uguns pārtraukšanas līguma iemiesošanai.

Kopš 2011.gada, kad NATO atbalstītās sacelšanās gaitā tika gāzts un nogalināts ilggadējais diktators Muammars Kadafi, Lībijā valda haoss. Uz kontroli pretendē divas konkurējošas valdības, no kurām viena ir bāzēta galvaspilsētā Tripolē, bet otra - Tubrukā valsts austrumos.

Tripolē bāzēto, starptautiski atzīto nacionālās vienotības valdību atbalsta Turcija un Katara, bet Tubrukas valdību - Ēģipte, Apvienotie Arābu Emirāti un Krievija.