LETA4 дек.

Lībijā ir 20 000 ārvalstu karavīru un algotņu

Lībijā ir 20 000 ārvalstu karavīru un algotņu, neraugoties uz pamieru un ilgi pastāvošu ieroču embargo, trešdien paziņoja ANO pagaidu sūtne Lībijā Stefānija Viljamsa.

Viņa nosauca šo situāciju par "šokējošu Lībijas suverenitātes pārkāpumu".

Lībijā ir valdījusi vardarbība un haoss kopš ilggadīgā diktatora Muammara Kadafi gāšanas un nogalināšanas 2011.gadā. Par kontroli pār Lībiju ir cīnījušās konkurējošas administrācijas valsts austrumos un rietumos, kuras atbalstījuši bruņoti grupējumi un ārvalstis.

Spēki, kas ir lojāli ANO atzītajai Nacionālās saskaņas valdībai Tripolē, un komandiera Halīfas Haftara spēki valsts austrumos oktobrī oficiāli vienojās par pamieru.

Vienošanās paredz, ka visas militārās vienības un bruņotie grupējumi ir jāatvelk no frontes līnijām, bet algotņiem un ārvalstu karotājiem ir 90 dienu laikā jāatstāj Lībijas teritorija.

"Jūsu valstī tagad ir 20 000 ārvalstu karavīru un/vai algotņu. Tas ir šokējošs Lībijas suverenitātes pārkāpums," Viljamsa paziņoja politiska dialoga foruma virtuālā sanāksmē.

"Jūsu valstī tagad ir 10 militāras bāzes (..) kuras pilnīgi vai daļēji aizņēmuši ārvalstu spēki," viņa piebilda.

"Tie tagad okupē jūsu namu. Tas ir kliedzošs ieroču embargo pārkāpums (..) Tie ieved ieročus jūsu valstī, kurai nevajag vairāk ieroču," sacīja Viljamsa.

Tripoles valdību atzīst ANO un atbalsta Turcija un Katara, bet valdību valsts austrumu pilsētā Tubrukā atbalsta Krievija, Ēģipte, Saūda Arābija un Apvienotie Arābu Emirāti (AAE).

Haftara spēki no 2019.gada aprīļa bija ielenkuši Tripoli, mēģinot to ieņemt, bet šogad tos atspieda atpakaļ Nacionālās saskaņas valdības spēki, kas saņēma militāru atbalstu no Turcijas.