Latvijas piensaimniekiem eksporta tirgū veicies labāk nekā Lietuvai skaidroja Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības (LPCS) valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks.
Pēc Šolka sacītā, lai arī Latvijas piensaimnieki kā Lietuvas kolēģi saskaras ar Covid-19 izraisīto krīzi un tās sekām, eksporta tirgus piena nozarei nav būtiski krities.
Viņš arī norādīja, ka ir grūti salīdzināt abu valstu eksporta situācijas, jo Lietuvas piensaimniecības nozare ir vairāk nekā divas reizes lielāka nekā Latvijā. Vienlaikus atšķiras arī eksporta valstis un produkcijas piedāvājums.
Turpretī Lietuvas piensaimnieku asociācijas "Pieno centras" vadītājs Egidijs Simonis aģentūrai LETA pauda, ka Lietuvas piensaimnieki eksporta tirgos saskaras ar izaicinājumiem. Viņš stāstīja, ka pēc vairākus mēnešus ilgušā optimisma Eiropas piena tirgū pagājušajā nedēļā pieaugums apstājās, jo daudzas valstis vai nu pagarināja, vai ieviesa jaunus karantīnas ierobežojumus saistībā ar Covid-19, turklāt ar izaicinājumiem uzņēmējdarbībā saskaras arī Baltijas valstu piensaimnieki.
"Tā kā vakcinācijas process ir lēnāks, nekā tika cerēts, un pēdējo dienu laikā ir ieviesti jauni ierobežojumi, ir mazinājusies uzticēšanās Eiropas piena tirgū - atsevišķu piena pamatproduktu cenas biržas tirdzniecībā ir samazinājušās," skaidroja Simonis, norādot, ka Eiropas piena produktu biržās pēdējā tirdzniecības sesijā sviesta cena nokritās vairāk nekā par 7%, vienlaikus līdz šim augušais sieru cenas indekss biržas tirdzniecībā apstājās, paliekot tajā pašā līmenī.
Pēc viņa teiktā, galveno eksportam paredzēto piena produktu - sieru un piena pulvera - pārdošanas apjomi ārvalstīs pērn ir samazinājušies, tostarp 2020.gadā, salīdzinot ar 2019.gadu, lietuviešu sieru eksports ir samazinājies par desmito daļu - līdz 55 000 tonnu. Vājpiena pulvera eksports pērn kritās par 46% - līdz 27 000 tonnu.
Simonis stāstīja, ka eksperti ir novērojuši, ka pandēmija ir mainījusi eiropiešu patēriņa ieradumus. Piemēram, pērn Eiropā pieauga UHT, īpaši augstā temperatūrā apstrādāta piena patēriņš, kam ir ilgāks derīguma termiņš, tāpat vairāk pārdots arī siers un jogurts. Līdztekus samazinājies sviesta patēriņš, ko ietekmējusi kafejnīcu un restorānu slēgšana.
LPCS dibināta 1995.gadā, tās galvenais darbības fokuss vērsts uz piena pārstrādes uzņēmumu interešu aizstāvību. Patlaban LPCS kā kooperatīvajā sabiedrībā ir 13 biedri, kas kopā pārstrādā apmēram 80% no Latvijā rūpnieciski pārstrādātā piena.