ЛатвияLETA8 мая

"Latvijas gaisa satiksme" un LMT sadarbosies bezpilota gaisa kuģu satiksmes attīstībā

VAS "Latvijas gaisa satiksme" un tehnoloģiju uzņēmums SIA "Latvijas mobilais telefons" (LMT) sadarbosies bezpilota gaisa kuģu jeb dronu satiksmes attīstībā, lai sekmētu dronu kontrolētu un drošu izmantošanu Latvijas gaisa telpā pavēstīja "Latvijas gaisa satiksmes" pārstāvji.

Kompānijas parakstījušas attiecīgu saprašanās memorandu. Memorands paredz izstrādāt eksperimentālu konceptu dronu saistošo aeronavigācijas datu izplatīšanai/piegādei digitālā formātā starp dažādām sistēmām.

"Apzināmies, ka bezpilota gaisa kuģi jau ir mūsu ikdiena un to izmantošana kļūs aizvien plašāka. Tāpēc "Latvijas gaisa satiksme" vēlas laikus izstrādāt risinājumus, kas, no vienas puses, bezpilota gaisa kuģu izmantošanu padarīs daudz ērtāku, bet, no otras puses, arī drošāku, novēršot iespējamus traucēkļus un draudus lielajai aviācijai," pauda "Latvijas gaisa satiksmes" valdes priekšsēdētājs Dāvids Tauriņš.

Viņš norādīja, ka abas kompānijas vienojušās par kopīgu inovatīvu risinājumu izstrādi, kas nākotnē veicinās bezpilota gaisa kuģu izmantošanu.

Kompānijā arī atzīmēja, ka "Latvijas gaisa satiksmes" rīcībā ir pilna informācija par Latvijas gaisa telpas struktūru un tās elementiem, ieskaitot informāciju par zonām, kurās ir ierobežoti vai aizliegti dronu lidojumi. Pašlaik dati, kas ir pieejami "Latvijas gaisa satiksmei", tiek pārvaldīti "Latvijas gaisa satiksmes" centralizētajā datu vidē, bet plašā dronu pielietojuma un lielā informācijas lietotāju pieauguma dēļ ir nepieciešams nodrošināt daudz dinamiskāku šo datu pārvaldību un izplatīšanu digitālā formātā arī ārpus "Latvijas gaisa satiksmes" sistēmām. Sadarbībā ir plānots izstrādāt konceptu, lai padarītu ērtu un vienkāršu pieeju šiem datiem, pielietojot M2M (machine-to-machine) tehnoloģiju un vienlaikus nodrošinot datu kvalitāti.

"Attīstoties 5G un lietu interneta iespējām, bezpilota gaisa kuģi ieņems arvien nozīmīgāku lomu ne vien video filmēšanas un transporta, loģistikas nozarē vien. Tāpēc LMT ne tikai investē jaunās paaudzes tīkla infrastruktūras izbūvē. LMT arī kā informācijas tehnoloģiju uzņēmums attīsta risinājumus dronu satiksmes vadības un inovatīvu dronu produktu un pakalpojumu ieviešanai iedzīvotājiem un uzņēmumiem. Esam jau LMT apmācījuši vairāk nekā 100 dronu pilotus, veikuši attālinātus un automatizētus dronu vadības lidojumus, tostarp arī pārrobežu lidojumu ārpus pilota redzamības zonas, kā arī iesaistījušies starptautiskos Eiropas izpētes projektos," klāstīja LMT prezidents Juris Binde.

Jau vēstīts, ka šogad martā LMT un Latvijas nacionālā lidsabiedrība "airBaltic" parakstīja nodomu protokolu par sadarbību bezpilota lidaparātu jomā. Sadarbība paredz kopīgi attīstīt LMT apmācību programmu dronu pilotiem, kā arī attīstīt dažādus risinājumus dronu un vispārējās aviācijas pārraudzībā. Abi uzņēmumi sadarbosies arī mobilā tīkla pārklājuma testēšanā gaisā un citos dronu attīstības virzienos.

Tāpat ziņots, ka LMT koncerna apgrozījums 2019.gadā bija 229,008 miljoni eiro, kas bija par 5,9% vairāk nekā gadu iepriekš, bet koncerna peļņa palielinājās par 1,3% un bija 28,962 miljoni eiro. Savukārt koncerna apgrozījums pagājušajā gadā, pēc provizoriskiem datiem, bija 228 miljoni eiro, bet peļņa veidoja 27 miljonus eiro.

LMT reģistrēta 1992.gada janvārī, un tās pamatkapitāls ir 817 000 eiro, liecina "Firmas.lv" informācija. LMT kapitālā 49% pieder "Telia Company" un tās meitasfirmai "Sonera Holding", pa 23% akciju pieder SIA "Tet" un Latvijas Valsts radio un televīzijas centram, bet 5% - SIA "Publisko aktīvu pārvaldītājs "Possessor"". "Telia Company" pieder 49% "Tet" kapitāldaļu, bet Latvijas valstij "Possessor" personā - 51%.

"Latvijas gaisa satiksme" ir 100% valsts uzņēmums, tā pienākums ir nodrošināt gaisa telpas lietotājus ar aeronavigācijas pakalpojumiem.