ЛатвияLETA15 мар.

Latvijas Bankas peļņa pērn - 26,646 miljoni eiro

Latvijas Bankas peļņa pagājušajā gadā bija 26,646 miljoni eiro, kas ir par 1,9% mazāk nekā 2019.gadā, liecina Latvijas Bankas publiskotā informācija.

Atbilstoši likumam par Latvijas Banku 70% jeb 18,7 miljonus eiro no Latvijas Bankas 2020.gada peļņas tiks ieskaitīti valsts ieņēmumos, bet pārējā peļņas daļa tiks ieskaitīta Latvijas Bankas rezerves kapitālā.

Latvijas Bankā informēja, ka ir saņemts pozitīvs revidentu atzinums par Latvijas Bankas 2020.gada finanšu pārskatiem no auditorkompānijas "Ernst & Young Baltic".

Centrālajā bankā minēja, ka Latvijas Banka 2020.gadā turpināja attīstīt efektīvu, drošu un inovatīvu maksājumu infrastruktūru, tostarp gada laikā dubultojot apstrādāto zibmaksājumu skaitu un apmēru, kā arī strauji kāpinot zibsaišu pieejamību, kas sniedz iespēju kredītiestāžu klientiem zibmaksājumus un citus maksājumus veikt, maksājuma sagatavošanā norādot tikai saņēmēja mobilā tālruņa numuru vai citu saņēmēja kontam piesaistītu identifikatoru.

2020.gada beigās Zibsaišu reģistrā bija reģistrēts 321 tūkstotis zibsaišu jeb 13 reižu vairāk nekā iepriekšējā gada beigās. Zibsaišu reģistrā tika veikti 3,7 miljoni pieprasījumu, kas ir 215 reizes vairāk nekā 2019.gadā.

Skaidrās naudas jomā 2020.gadā Latvijas Banka nodrošināja 133,7 miljonu no kredītiestādēm saņemto banknošu pārbaudes, no tām 8,7% jeb 11,6 miljoni tika aizstāti ar jaunām. Uzlabojot skaidrās naudas apstrādes procesu, Latvijas Banka turpināja darbu banknošu skaitīšanas procesu automatizācijai un modernizācijai.

"Vēl viena būtiska Latvijas Bankas darbības joma ir ekonomiskā analīze un pētnieciskais darbs. Analīzē balstīta izpratne par aktuālajām norisēm ir svarīgs priekšnoteikums kvalitatīvu ekonomikas politikas lēmumu izstrādei. Īpaši aktuāli tas kļūst ekonomiskās lejupslīdes periodos un paaugstinātas nenoteiktības apstākļos. Covid-19 pandēmija un ar to saistītā ekonomikas politikas reakcija gan Eiropā, gan Latvijā lika būtiski pārskatīt arī Latvijas Bankas pētniecības prioritātes un pielāgot makroekonomiskās prognozēšanas procesu. Tāpat Latvijas Banka aktīvi iesaistījās valdības veidotajās darba grupās ekonomikas atbalstam Covid-19 seku pārvarēšanai," klāstīja Latvijas Bankā.

2020.gadā Latvijas Banka turpināja pētniecisko darbību trijos prioritārajos virzienos: monetārās politikas transmisija, fiskālā politika un valsts parāda ilgtspēja un ilgtermiņa izaugsme un konkurētspēja.

Pagājušajā gadā Latvijas Banka veica arī padziļinātu izpēti par iekšzemes nefinanšu sabiedrībām izsniegto kredītu procentu likmes noteicošajiem faktoriem, ar ekonometrisko modeļu palīdzību analizējot Kredītu reģistra mikrodatus.

Savukārt 2021.gadā Latvijas Banka iecerējusi ieviest inovatīvā Zibprasījumu servisu. Zibprasījumu serviss būs starpbanku risinājums, kas ļaus nosūtīt zibenīgi ātru maksājuma pieprasījumu maksātājam, kam tas būs tikai jāapstiprina, un zibprasījuma iniciators saņems naudu. Uzņēmējiem un valsts iestādēm jaunais serviss ļaus nosūtīt maksājuma pieprasījumus, tajos iekļaujot rēķinu informāciju to tiešai apstiprināšanai bez maksājuma informācijas ievades.

Latvijas Banka plāno iniciatīvu par skaidrās naudas plašas pieejamības saglabāšanos arī Latvijas reģionos. Plānots apspriest iespēju ieviest minimālos bezmaksas pakalpojuma un sasniedzamības kritērijus - minimālo bankomātu skaitu, maksimālo attālumu līdz tuvākajam bankomātam, minimālo skaidrās naudas apmēru, kas pieejams bez papildu izmaksām, minimālo bankomāta pieejamības darba laiku. Diskusija sākta ar skaidrās naudas apritē tieši iesaistītajām profesionālajām institūcijām.

Tāpat Latvijas Banka plāno stiprināt pētniecības virzienu, koncentrējoties uz Latvijas ilgtspējīgai attīstībai nozīmīgiem jautājumiem, kā arī plāno ieviest centralizētu datu katalogu finanšu statistikas jomā, tostarp informācijas apkopošanas un uzturēšanas automatizāciju.

"2021.gadā plānoti arī notikumi, kas būtiski ietekmēs Latvijas Bankas ikdienas darbību un visa finanšu sektora attīstību tuvākajā nākotnē, tostarp jaunā Latvijas Bankas likuma virzība Saeimā, kas paredzēs integrāciju ar Finanšu un kapitāla tirgus komisiju (FKTK) un apvienotās institūcijas darba sākšanu no 2023.gada 1.janvāra. Vienlaikus jau šogad iecerēts mainīt Latvijas Bankas pārvaldības modeli, pārejot uz viena līmeņa pārvaldi," klāstīja Latvijas Bankā.

Jau vēstīts, ka 2019.gadā Latvijas Bankas peļņa bija 27,155 miljoni eiro.

Статьи по теме
Latvijas Banka nākamnedēļ izlaidīs kolekcijas monētu "Ventastega" ar fotoluminiscējošu apdruku
22 нояб.
Latvijas Banka nākamnedēļ laidīs apgrozībā divu eiro piemiņas monētu "Latvija de iure 100"
17 янв.
Latvijas Bankā pērn apmainītas latu naudaszīmes 1,28 miljonu eiro vērtībā
23 янв.
Notiks Latvijas Bankas un EIB vebinārs par investīciju piesaisti Latvijā
10 февр.
Latvijai ir jāuzlabo cilvēkresursu kvalitāte
28 мар.
Elektroniskās naudas iestāžu maksājumu apmērs pērn pieaudzis par 25,8%
2 апр.
"Hotel Jūrmala SPA" apgrozījums pērn sarucis par 39,4%
10 апр.
Latvijas Banka nākamnedēļ rīkos diskusiju par darba tirgus izaicinājumiem
11 апр.
"Baltic International Bank" investējusi finanšu jaunuzņēmumā "Sparq"
13 апр.
Maskavas tiesa atcēlusi lēmumu par 780 000 eiro piedzīšanu no Filipa Kirkorova
26 апр.
"Madara Cosmetics" koncerna apgrozījums pirmajā ceturksnī pieaudzis par 38,7%
2 мая
HSBC pirmā ceturkšņa peļņa augusi par 109%
3 мая
Elektroierīču tirgotāja "Euronics Latvia" apgrozījums pērn pieauga par 9,1%
9 мая
"Nintendo" biznesa gadu noslēdz ar rekordlielu peļņu
9 мая
"CrossChem" apgrozījums pirmajā ceturksnī pieaudzis par 20%
23 мая
"Vilniaus prekyba" peļņa pērn pieaugusi par 23,5%
29 мая
Drukas produktu ražotāja "Printful Latvia" apgrozījums pērn pieaudzis
29 мая
Kokmateriālu tirgotāja "Baltic Wood Trade" apgrozījums pērn saruka par 35,7%
30 мая
Latvijas "Rigensis Bank" pirmajā ceturksnī cietusi 646 000 eiro zaudējumus
6 июн.
"Baltic International Bank" zaudējumi pirmajā ceturksnī sasnieguši 821 000 eiro
7 июн.