ЛатвияLETA23 янв.

Latvijā šķirtajās ģimenēs katrs septītais bērns no sava vecāka nesaņem uzturlīdzekļus

Latvijā šķirtajās ģimenēs vidēji katrs septītais bērns vecumā līdz 18 gadiem nesaņem uzturlīdzekļu atbalstu no sava vecāka un šo pienākumu vecāka vietā pilda valsts informēja Tieslietu ministrijas (TM) sabiedrisko attiecību speciāliste Lana Mauliņa.

TM ziņojumā Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijai par Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas darbu no 2018. līdz 2020.gadam norāda, ka bērnu skaits, kuriem uzturlīdzekļus izmaksā Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācija, kopš 2018.gada pieaug, un pašlaik tie ir vairāk nekā 39 000 bērnu.

Kopējās mēnesī izmaksājamo uzturlīdzekļu apmērs ir 4,5 miljoni eiro, bet vecāku skaits, kas nepilda savu pienākumu pret bērnu un nemaksā viņam uzturlīdzekļus, ir vairāk nekā 42 000.

TM sadarbībā ar Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrāciju ir ieviesusi vairākus tiesību ierobežojumus uzturlīdzekļu parādniekiem - kriminālatbildības piemērošana, transportlīdzekļu un kuģošanas līdzekļu vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegums, šaujamieroču atļaujas darbības apturēšana, parādnieku publicēšana mājaslapā "www.latvija.lv".

Tāpat informācija par nemaksātājiem tiek nodota kredītinformācijas birojam. Parādniekiem ir liegums ieņemt tiesneša, zvērināta notāra un tiesu izpildītāju amatus.

"Minēto tiesību ierobežojumu ieviešana ir sekmējis, ka par 6% palielinājies regresa kārībā atgūto uzturlīdzekļu apmērs, salīdzinot ar 2018.gadu. 2020.gadā regresa kārtībā atgūto uzturlīdzekļu apmērs veido 12,48 miljonus eiro," teica Mauliņa.

Iepriekš vēstīts, ka Saeima 2021.gada 7.janvārī konceptuāli atbalstīja jaunus tiesību ierobežojumus uzturlīdzekļu parādniekiem - aizliegumu spēlēt azartspēles un uzturlīdzekļu parāda piedziņas lietas nodošana ārpustiesas piedzinējiem.