ЛатвияLETA21 февр.

Latvijā augsti patogēnās putnu gripas laboratoriskās pārbaudes šobrīd tiek veiktas 21 ūdensputnam

Latvijā augsti patogēnās putnu gripas laboratoriskās pārbaudes šobrīd tiek veiktas 21 ūdensputnam, šonedēļ intervijā TV3 raidījumam "900 sekundes" sacīja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) ģenerāldirektors Māris Balodis.

Vienlaikus PVD vadītājs atgādināja, ka līdz šim Latvijā augsti patogēnā putnu gripa ir apstiprināta sešiem putniem - pieciem gulbjiem un vienai pīlei.

"Ņemot vērā situāciju Eiropā, kur uzliesmojumi ir arī mājputnu vidū, mums ir jābūt ļoti uzmanīgiem un jāievēro ļoti stingras biodrošības prasības," teica Balodis, piebilstot, ka valdība ceturtdien varētu apstiprināt pastiprinātos biodrošības nosacījumus.

Tāpat Balodis minēja, ka līdz ar šo pastiprināto biodrošības nosacījumu apstiprināšanu PVD sāks veikt kontroles par to ievērošanu.

"Pirmais nosacījums, lai pasargātu mājputnus, ir nelaist tos ātrā. (...) Tūlīt būs atkusnis - putni pārtrauks mājsēdi, dosies ārā un tiks pakļauti augstākiem riskiem," sacīja PVD vadītājs.

Jau vēstīts, ka Latvijā plānots noteikt papildu biodrošības pasākumus mājputnu novietnēm visā valsts teritorijā, tostarp ierobežojot mājputnu turēšanu ārpus telpām, lai novērstu to tiešu vai netiešu kontaktu ar savvaļas putniem.

PVD aicina mājputnu turētājus jau tagad, pirms ierobežojumu noteikšanas, nelaist mājputnus ārpus telpām vai nožogotām konstrukcijām, nepieļaujot mājputnu kontaktu ar savvaļas putniem, īpaši - ūdens putniem (gulbjiem, pīlēm), kā arī atlikušajos ziemas un gaidāmajos pavasara mēnešos atturēties no mājputnu iegādes citās Eiropas valstīs.

Mājputnu īpašniekiem nekavējoties jāziņo PVD, ja putniem novēro slimības pazīmes - būtiski samazinās barības un ūdens uzņemšana, samazinās dējība vai novērojama putnu mirstība.

Augsti patogēnā putnu gripa ir akūta, ļoti lipīga putnu infekcijas slimība, kas rada bojājumus dažādās orgānu sistēmās. Tā izplatītāji ir savvaļas putni, sevišķi ūdensputni, kam slimība var noritēt bez raksturīgajām pazīmēm. Mājputni var inficēties, nonākot tiešā kontaktā ar inficētajiem savvaļas putniem vai uzņemot slimības ierosinātāju ar inficētu barību vai ūdeni.

PVD aicina iedzīvotājus būt atsaucīgiem un ziņot par atrastiem beigtiem savvaļas ūdensputniem, zvanot uz PVD uzticības tālruni - automātisko atbildētāju 67027402 vai informējot tuvāko PVD teritoriālo pārvaldi.

Janvāra sākumā augsti patogēnā putnu gripa tika konstatēta arī Lietuvā. Savukārt pēdējos četros mēnešos augsti patogēnās putnu gripas uzliesmojumi konstatēti gan savvaļas putniem, gan mājputnu novietnēs Nīderlandē, Apvienotajā Karalistē, Vācijā, Francijā, Dānijā, Zviedrijā, Horvātijā, Polijā, Beļģijā, Īrijā, Ukrainā un Ungārijā, bet Itālijā, Slovēnijā, Spānijā, Norvēģijā, Rumānijā un Slovākijā tikai savvaļas putniem.