ЛатвияLETA31 янв.

Latvijā atkārtoti lietojamos iepakojumus ikdienā izmanto 45% iedzīvotāju

Latvijā atkārtoti lietojamos iepakojumus ikdienā izmanto 45% iedzīvotāju, liecina Dānijas alus ražošanas koncerna "Carlsberg" un pētījumu centra "Norstat" veiktās aptaujas dati.

Kā pauda alus ražotāja AS "Aldaris" komunikācijas vadītājs Toms Kursītis, aptaujas "Plastmasas atkritumu ietekmes apzināšanās" dati liecina, ka arvien vairāk cilvēku ir informēti par plastmasas radīto piesārņojumu un tā ietekmi, kam seko apziņa par savu lomu šajā jautājumā - paradumu maiņa, dodot priekšroku ilgtspējīgākiem produktiem. Tajā pat laikā plastmasas iepakojumi joprojām tiek pirkti apjomīgos daudzumos.

Vairāk nekā puse jeb 54% aptaujas dalībnieku atzinuši, ka, ikdienā iepērkoties, liek produktus atsevišķos, veikalā pieejamajos plastmasas maisiņos. Turpretī 45% respondentu norādīja, ka ikdienā izmanto atkārtoti lietojamās ūdens pudeles, maisiņus un citas plastmasas alternatīvas, skaidroja Kursītis.

Tāpat aptaujas dati rāda, ka 64% gadījumu veikalos pieejamos plastmasas maisiņus izmanto cilvēki, kuri norādījuši, ka patlaban nestrādā un nemeklē darbu. 24% respondentu veikalos pieejamos maisiņus izmanto tikai atsevišķos gadījumos, 9% izmanto no mājām paņemtus plastmasas maisiņus, savukārt 8% izmanto savus auduma maisiņus. Tikai 5% pircēju neliek produktus atsevišķos plastmasas maisiņos.

Kursītis piebilda, ka uz jautājumu, cik dzērienus vai šķidrumus plastmasas pudelēs respondenti iegādājas nedēļas laikā, teju ceturtā daļa jeb 23% norādījuši, ka vispār neiegādājas konkrētos produktus plastmasas pudelēs, savukārt 59% iegādājas vienu līdz trīs pudeles nedēļā, 13% - četras līdz sešas pudeles, bet vairāk par septiņām pudelēm nedēļā iegādājas 5% respondentu.

"Carlsberg" zīmola vadītājs Tomass Piliponiss pauda, ka viens no veiksmīgākajiem risinājumiem šajā jautājumā būtu iepakojuma maiņa no uzņēmuma puses. "Piemēram, "Carlsberg" pēdējo gadu laikā ir veicis dažādus inovatīvus risinājumus - ieviesis "ZerO2" korķi, kas samazina oksidāciju un palīdz ilgāk saglabāt garšu, tostarp tiek izmantots atkārtoti pārstrādājams "šrink" iepakojums multipakām," norādīja zīmola vadītājs.

Kopumā 82% aptaujas respondentu norādījuši, ka ir informēti par plastmasas piesārņojumu un tā ietekmi uz dabu, 15% - ka ir daļēji informēti un tikai 3% norādījuši, ka nav informēti.

"Aldaris" ir Dānijas alus ražotāja "Carlsberg" grupas uzņēmums. "Carlsberg" kontrolē uzņēmumu "Baltic Beverages Holding". "Aldara" produktu klāstu veido vairāk nekā 40 dzērienu, tostarp alus, sidrs, dzeramais ūdens, dažādi alkoholiskie un bezalkoholiskie kokteiļi. Kā liecina informācija "Firmas.lv", "Aldaris" 2019.gadā strādāja ar 25,882 miljonu apgrozījumu un zaudējumiem 3,303 miljonu eiro apmērā.