LETA7 окт.

Krievija ir pilnībā atbildīga par "Novičok" izmantošanu Navaļnija indēšanā

Krievija ir pilnībā atbildīga par "Novičok" grupai piederīgas ķīmiskas kaujas vielas izmantošanu Krievijas opozīcijas līdera Aleksandra Navaļnija indēšanā, uzskata Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV).

Ministrs sociālajos tīklos atgādinājis, ka Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācija (OPCW) apstiprinājusi, ka Navaļnijs ticis saindēts ar "Novičok" tipa vielu.

"Krievija ir pilnībā atbildīga par šī aizliegtā ķīmiskā ieroča izmantošanu," uzsvēra Rinkēvičs.

Viņš piebilda, ka Latvija aicina Eiropas Savienības valstis stingri vērsties pret šo starptautisko normu pārkāpumu.

Jau ziņots, ka Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācija (OPCW) Krievijas opozīcijas līdera Aleksandra Navaļnija asins paraugos atradusi "Novičok" grupai piederīgas ķīmiskas kaujas vielas klātbūtni.

OPCW otrdien paziņojusi, ka Navaļnija asins un urīna paraugos konstatēti holinesterāzes inhibitori, kas līdzīgi tiem diviem "Novičok" paveidiem, kurus organizācija aizliegusi 2019.gadā.

Kā ziņots, Navaļnijam 20.augustā kļuva slikti lidojuma laikā no Tomskas uz Maskavu, pilots veica ārkārtas nolaišanos Omskas lidostā, un Navaļnijs ar saindēšanās pazīmēm nesamaņā tika nogādāts Omskas slimnīcā. 22.augustā Navaļnijs no Krievijas tika pārvests uz Vāciju, kur viņa ārstēšanu uzņēmās Berlīnes Universitātes klīnika "Charite".

2.septembrī Vācija paziņoja, ka iegūti neapstrīdami pierādījumi, kas apliecina, ka Navaļnijs ir saindēts ar nervus paralizējošu kaujas vielu, kas pieder pie "Novičok" grupas. Šo slēdzienu vēlāk apstiprinājušas arī Francijas un Zviedrijas laboratorijas.