LETA9 дек.

Ķīna un Nepāla: Everests ir 8848,86 metrus augsts

Pasaulē augstākais kalns Everests ir 8848,86 metrus augsts, kas ir nedaudz vairāk nekā liecināja līdzšinējie mērījumi, otrdien paziņojušas Ķīna un Nepāla, kuru robeža iet pa Everesta virsotni.

Everests ir par aptuveni četriem metriem augstāks, nekā liecināja iepriekšējie Ķīnas mērījumi, un nedaudz augstāks par Nepālas agrākajiem mērījumiem.

Ķīnas ārlietu ministrs Vans Ji un Nepālas ārlietu ministrs Pradīps Gjavali virtuālā konferencē kopīgi nospieda pogas, lai ekrānos parādītos jaunais Everesta augstums.

Topogrāfi no Nepālas izmērīja Everestu 2019.gadā, bet komanda no Ķīnas šogad. Pēc tam abas puses vienojās, kādu augstumu norādīt.

Everesta augstums ir diskusiju objekts jau sen, un pastāvēja bažas, ka virsotne varētu būt sarukusi pēc lielās zemestrīces 2015.gadā.

Taču nav šaubu, ka Everests paliks pasaulē augstākā virsotne, jo nākamā augstākā - K2 uz Pakistānanas un Ķīnas robežas - ir 8611 metrus augsta.

Everesta augstumu pirmo reizi noteica briti ap 1856.gadu. Toreiz tika aprēķināts, ka virsotne ir 8842 metrus augsta.

Taču plašāk tika pieņemts Indijas pētījumā 1954.gadā noteiktais Everesta augstums - 8848 metri.

1999.gadā ASV Nacionālā ģeogrāfijas biedrība, izmantojot GPS tehnoloģiju, aprēķināja, ka Everests ir 8850 metrus augsts, bet Ķīna 2005.gadā paziņoja, ka virsotnes augstums ir 8844,43 metri, jo šajos aprēķinos netika iekļauts sniega segas biezums.

Nepālas valdības noorganizēta alpīnistu un topogrāfu grupa uzkāpa Everestā 2019.gada maijā un uzstādīja tur GPS un satelīta aprīkojumu, lai izmērītu virsotni un sniega segas biezumu virsotnē.

Vēlāk togad Nepālu apmeklēja Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins un abu valstu līderi nolēma, ka jāpanāk vienošanas par Everesta augstumu.

Komanda no Ķīnas veica savus mērījumus 2020.gada pavasarī.